Luni, 24 August 2015

Formula 1: Cauza exactă a exploziei pneului lui Vettel rămâne învăluită în mister

Timpii pe circuit, starea celorlalte pneuri şi datele tehnice ale circuitului nu au indicat nicio posibilă cauză pentru explozia cauciucului dreapta-spate suferită de Sebastian Vettel în Belgia.

Formula 1: Rosberg, deranjat de ratarea startului în cursa de la Spa

Nico Rosberg a admis că este deranjat de ratarea startului în Marele Premiu al Belgiei, în urma căruia nu a mai avut nicio şansă să lupte cu Lewis Hamilton pentru victorie.

Formula 1: Pirelli şi Ferrari se acuză reciproc în privinţa duratei de viaţă a pneurilor

Pirelli susţine că Ferrari a riscat inutil o strategie cu o singură oprire la boxe pentru Sebastian Vettel în Belgia, în timp ce echipa insistă că decizia a fost luată pe baza datelor furnizate de producătorul italian.
Duminica, 23 August 2015

Formula 1: Hamilton a câştigat Marele Premiu al Belgiei. Podium nesperat pentru Grosjean

Lewis Hamilton a obţinut o victorie facilă în cursa de la Spa-Francorchamps, în timp ce Nico Rosberg a terminat pe doi după ce a recuperat terenul pierdut la start. Sebastian Vettel a ratat prezenţa pe podium după o pană suferită în penultimul tur în urma căreia locul trei i-a revenit lui Romain Grosjean.

Formula 1: Raikkonen, penalizat pe grila de la Spa pentru schimbarea cutiei de viteze

Kimi Raikkonen a primit o penalizare de cinci poziţii pe grila de start a Marelui Premiu al Belgiei pentru schimbarea cutiei de viteze şi va lua startul de pe locul 16.

Formula 1: Alonso: "Merităm un tort pentru penalizările record de 105 poziţii pe grilă"

Fernando Alonso a glumit pe seama penalizărilor record suferite de McLaren în calificările de la Spa-Francorchamps, care au totalizat 105 poziţii pe grila de start: "Merităm un tort!"

Formula 1: Lipsa de performanţe din calificările de la Spa, o "surpriză majoră" pentru McLaren

Jenson Button consideră că este o "surpriză majoră" că monopostul McLaren a fost cu o secundă mai lent decât ocupantul locul 16 în calificările de la Spa-Francorchamps.
Sambata, 22 August 2015

Formula 1: Vettel, surprins de locul nouă obţinut în calificările din Belgia

Sebastian Vettel este surprins că a stabilit doar al nouălea timp în calificările de la Spa-Francorchamps, însă speră să recupereze cât mai mult teren în primul tur al cursei de duminică.

Formula 1: Rosberg: "Noile proceduri de start îmi asigură oportunitatea de a câştiga cursa"

Nico Rosberg consideră că noile reguli pentru start îi asigură mai multe oportunităţi pentru a câştigat cursa de la Spa-Francorchamps în faţa lui Lewis Hamilton.

Formula 1: Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu al Belgiei

Lewis Hamilton a obţinut sâmbătă pole position-ul pentru Marele Premiu al Belgiei în faţa coechipierului său de la Mercedes, Nico Rosberg. Sebastian Vettel va pleca doar de pe locul opt.