D'Ambrosio a câştigat cursa de Formula E de la Berlin după descalificarea lui Di Grassi

de Daniel Popescu
Luni, 25.05.2015
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Lucas di Grassi a dominat cursa de Formula E de la Berlin, însă a pierdut victoria în favoarea lui Jerome D'Ambrosio după ce a fost descalificat pentru nerespectarea regulamentului tehnic.

Esential 3 este locul ocupat de Lucas di Grassi in clasamentul general dupa descalificarea de la Berlin
103 puncte a acumulat Nelson Piquet Jr, liderul clasamentului general
Lucas di Grassi a obţinut o victorie categorică pe circuitul de la Berlin în cadrul sezonului inaugural al Formulei E. Plecat de pe poziţia a doua a grilei de start, pilotul echipei Abt l-a depăşit pe Jarno Trulli în al doilea viraj al primului tur.

Ulterior, brazilianul şi-a consolidat avansul la 11 secunde înainte de schimbarea maşinii şi a avut de îndeplinit o simplă formalitate pentru a obţine victoria, întrucât niciunul dintre rivali nu a putut emite pretenţii.

Cu toate acestea, di Grassi s-a bucurat doar câteva ore de victorie, întrucât a fost descalificat după ce comisarii au descoperit că mecanicii Abt au efectuat modificări la aripa faţă a monopostului.

În urma deciziei, victoria i-a revenit lui Jerome D'Ambrosio, care a plecat doar de pe locul al şaselea al grilei.

Pilotul Dragon Racing a ajuns la patra pe locul patru, după care l-a păşit pe Nick Heidfeld în turul 12 şi a ajuns pe locul doi în urma schimburilor de maşini de la jumătatea cursei. Imediat după ce a trecut linia de sosire, francezul a oprit monopostul pe circuit cu o defecţiune la baterie.

Descalificarea lui di Grassi are implicaţii majore în clasamentul general: brazilianul a rămas cu 93 de puncte, în timp ce Nelson Piquet Jr a devenit lider cu 103 puncte, urmat de Sebastien Buemi cu 101 puncte. În absenţa descalificării, di Grassi ar fi ocupat prima poziţie cu un avans de 15 puncte.