Lewis Hamilton

Sambata, 17 Iunie 2023

Formula 1: F1 Canada: Lewis Hamilton, cel mai rapid în a doua sesiune de antrenamente, afectată de ploaie torențială

Lewis Hamilton a stabilit cel mai bun timp în cea de-a doua sesiune de antrenamente libere din Canada. Septuplul campion mondial a fost urmat de coechipierul său George Russell, într-o sesiune prelungită și afectată de ploaie torențială.
Sambata, 29 Aprilie 2023

Formula 1: F1: Sergio Perez, victorie în cursa de sprint din Azerbaidjan

Sergio Perez a câștigat prima cursă de sprint din sezonul 2023 de Formula 1, desfășurată pe circuitul stradal de la Baku, Azerbaidjan. Mexicanul de la Red Bull a terminat în fața lui Charles Leclerc, care a plecat din pole, iar Max Verstappen a terminat pe locul 3.
Miercuri, 26 Aprilie 2023

Formula 1: Formula 1 anunță un format nou pentru cursele de sprint: nu vor mai decide ordinea de start pentru Grand Prix

Formula 1 a anunțat un nou format pentru cursele sprint din acest sezon, prima astfel de etapă fiind în Azerbaidjan. Formatul nou introduce două sesiuni de calificare separate, iar rezultatele obținute în cursa de sprint nu mai afectează ordinea grilei pentru cursa de duminică.
Duminica, 02 Aprilie 2023

Formula 1: Formula 1 Australia: Max Verstappen câștigă după o cursă fragmentată. Hamilton pe 2, iar Alonso pe 3

Max Verstappen și-a trecut în palmares prima victorie în Marele Premiu al Australiei, după o cursă fragmentată, în care steagul roșu s-a fluturat des, din cauza accidentelor.
Duminica, 20 Noiembrie 2022

Formula 1: F1 Abu Dhabi: Max Verstappen câștigă ultima cursă a sezonului în fața lui Leclerc! Hamilton, fără victorie în 2022

Max Verstappen și-a adjudecat cea de-a 15 victorie din acest sezon în Marele Premiu de la Abu Dhabi, ultima etapă din actualul sezon de Formula 1. Charles Leclerc a terminat în fața lui Sergio Perez și devine vice-campion, în timp ce Lewis Hamilton are parte de un sezon fără victorie, pentru prima dată în carieră.
Vineri, 30 Septembrie 2022

Formula 1: F1: Lewis Hamilton, cel mai rapid în primele antrenamente din Singapore

Lewis Hamilton a fost cel mai rapid pilot în prima sesiune de antrenamente libere din Singapore. Max Verstappen terminat pe locul 2, iar Charles Leclerc pe 3.
Luni, 20 Iunie 2022

Formula 1: F1: Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Canadei. Sainz și Hamilton pe podium

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei. Carlos Sainz și Lewis Hamilton au completat podiumul.
Luni, 06 Decembrie 2021

Formula 1: Max Verstappen, 10 secunde penalizare pentru incidentul cu Lewis Hamilton din MP al Arabiei Saudite

Max Verstappen a fost sancționat cu 10 secunde și a primit 2 puncte de penalizare pentru incidentul cu Lewis Hamilton din Marele Premiu de Formula 1 al Arabiei Saudite.

Formula 1: Hamilton câștigă în nocturna de la Jeddah. Verstappen a încheiat cursa pe locul 2

Lewis Hamilton s-a impus pe circuitul din Arabia Saudită după o cursă care, pe final, a ținut toți fanii Formulei 1 cu sufletul la gură. Max Verstappen a încheiat pe doi, astfel că cei doi piloți sunt la egalitate de puncte. Totul se decide weekend-ul viitor în Abu Dhabi.
Luni, 22 Noiembrie 2021

Formula 1: Lewis Hamilton, victorie pe circuitul Losail din Qatar. Alonso urcă pe podium după 7 ani

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Qatarului, găzduit de circuitul Losail. Locul doi a fost ocupat de Max Verstappen, iar podiumul a fost completat de Fernando Alonso. Spaniolul a urcat pe podium, ultima dată, în urmă cu 7 ani, pe când era pilotul celor de la Ferrari.