Max Verstappen

Duminica, 19 Iunie 2022

Formula 1: F1 Canada: Max Verstappen, pole în fața lui Fernando Alonso! Charles Leclerc pleacă penultimul

Max Verstappen a obținut pole în calificările din Canada, în fața lui Fernando Alonso și Carlos Sainz Jr. Sergio Perez, unul dintre rivalii lui Verstappen la titlu, va pleca de pe poziția a 13-a, iar Charles Leclerc va pleca din ultima linie după ce Ferrari a schimbat mai multe componente ale unității de putere.
Duminica, 22 Mai 2022

Formula 1: Formula 1: Dublă Red Bull în Spania! Max Verstappen câștigă în fața lui Perez. Abandon pentru Leclerc

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Spaniei în fața coechipierului său, Sergio Perez. Olandezul preia șefia în clasamentul piloților după ce Charles Leclerc a fost nevoit să se retragă din cauza unei probleme tehnice. Podiumul a fost completat de George Russell.
Sambata, 21 Mai 2022

Formula 1: Formula 1: Charles Leclerc, pole în Spania! Probleme pentru Verstappen

Charles Leclerc, liderul clasamentului în Formula 1, va pleca din prima poziție în Marele Premiu al Spaniei. Imediat în spatele pilotului monegasc se află Max Verstappen, care a avut probleme tehnice la ultima ieșire în Q3. Locul 3 pe grilă este ocupat de eroul local, Carlos Sainz Jr.
Luni, 09 Mai 2022

Formula 1: Max Verstappen, victorie în Marele Premiu de la Miami. Ferrari cu ambii piloți pe podium

Max Verstappen s-a impus în primul Mare Premiu de Formula 1 din Miami. Charles Leclerc și Carlos Sainz au completat podiumul.
Luni, 28 Martie 2022

Formula 1: Formula 1: Max Verstappen, victorie în Arabia Saudită. Ferrari, din nou pe podium cu ambii piloți

Max Verstappen, campionul mondial en-titre, a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Arabia Saudită, găzduit de circuitul stradal din Jeddah. Charles Leclerc și Carlos Sainz au completat podiumul.
Luni, 14 Martie 2022

Formula 1: F1, a doua sesiune de teste din presezon: Verstappen, cel mai rapid, iar Schumacher pe locul 2

Max Verstappen a stabilit cel mai rapid tur din cea de-a doua sesiune de teste din presezon. Al doilea timp îi aparține lui Mick Schumacher, iar cel de-al treilea lui Charles Leclerc.
Joi, 03 Martie 2022

Formula 1: Max Verstappen și-a prelungit contractul cu Red Bull Racing până în 2028

Olandezul Max Verstappen va fi pilot Red Bull Racing până cel puțin în 2028, după ce și-a prelungit înțelegerea cu echipa austriacă.
Joi, 10 Februarie 2022

Formula 1: F1: Red Bull Racing a dezvăluit monopostul de specificație 2022

Echipa austriacă a prezentat monopostul cu care Max Verstappen și Sergio Perez vor concura în 2022. Șeful Red Bull Racing, Christian Horner, a recunoscut, însă, că, până la prima cursă, monopostul va suferi câteva modificări.
Vineri, 17 Decembrie 2021

Formula 1: Echipa Mercedes-AMG Petronas F1, încununată campioană mondială pentru a 8-a oară consecutiv

Echipa Mercedes-AMG Petronas F1 și-a adjudecat, oficial, titlul de campioană mondială pentru a 8-a oară consecutiv. Gala de decernare a premiilor a avut loc la Paris.
Duminica, 12 Decembrie 2021

Formula 1: Max Verstappen este noul campion mondial din Formula 1

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Abu Dhabi și și-a trecut în cont primul titlul mondial din carieră. Podiumul etapei a fost completat de Lewis Hamilton și Carlos Sainz.