Luni, 05 August 2019

Formula 1: Mercedes anunță că Bottas și Ocon luptă să fie coechipierul lui Hamilton în 2020: "Nu va fi deloc o decizie ușoară"

Mercedes a anunțat că numele coechipierului lui Lewis Hamilton pentru sezonul 2020 va fi ales între Valtteri Bottas și Esteban Ocon, iar o decizie ar putea fi luată în această vară.
Duminica, 28 Iulie 2019

Formula 1: Verstappen a câștigat pe ploaie cursa de la Hockenheim în fața lui Vettel! Leclerc și Bottas au abandonat, Hamilton a terminat pe 11

Max Verstappen a câștigat cursa de la Hockenheim după o ploaie care i-a propulsat pe podium pe Sebastian Vettel și Daniil Kvyat. Charles Leclerc și Valtteri Bottas au abandonat, iar Lewis Hamilton a terminat pe 11.
Sambata, 13 Iulie 2019

Formula 1: Bottas va pleca din pole position la Silverstone după ce l-a învins pe Hamilton cu numai 0.006 secunde! Leclerc, locul trei pe grilă

Valtteri Bottas va pleca din pole position în cursa de la Silverstone după ce l-a învins cu numai 0.006 secunde pe coechipierul său de la Mercedes, Lewis Hamilton. Charles Leclerc va pleca de pe locul trei, în timp ce Sebastian Vettel va fi doar al șaselea.
Vineri, 31 Mai 2019

Formula 1: Mercedes admite că a "provocat" incidentul Bottas - Verstappen de la boxe la Monaco: "Am avut o problemă la oprirea lui Hamilton"

Mercedes a dezvăluit că o problemă la plecarea lui Lewis Hamilton de pe linia boxelor a condus indirect la incidentul dintre Valtteri Bottas și Max Verstappen în pitlane în cursa de la Monaco.
Miercuri, 15 Mai 2019

Formula 1: Bottas suspectează o defecțiune tehnică la ambreiaj la Barcelona. Mercedes susține că pilotul nu a avut aderență

Valtteri Bottas susține că ambreiajul a avut un "comportament anormal" în startul cursei de la Barcelona în care a ratat victoria după ce a fost depășit de Lewis Hamilton. Mercedes afirmă însă că finlandezul nu a avut suficientă aderență.
Sambata, 11 Mai 2019

Formula 1: Bottas, pole position la Barcelona în fața lui Hamilton! Vettel și Verstappen, pe a doua linie a grilei de start

Valtteri Bottas va pleca din pole position în Marele Premiu al Spaniei și va fi acompaniat pe prima linie a grilei de start de Lewis Hamilton, în timp ce Sebastian Vettel a obținut locul trei în fața lui Max Verstappen, iar Charles Leclerc va pleca de pe cinci.
Vineri, 10 Mai 2019

Formula 1: Bottas, cel mai rapid în antrenamentele de Formula 1 de la Barcelona: Ferrari, foarte aproape de Mercedes

Valtteri Bottas a stabilit cel mai bun timp în antrenamentele de vineri de la Barcelona, însă rivalii de la Ferrari sunt foarte aproape de Mercedes.
Duminica, 28 Aprilie 2019

Formula 1: Bottas a câștigat cursa din Azerbaidjan, iar Hamilton și Vettel au terminat pe podium. Leclerc, locul 5 după un start spectaculos

Valtteri Bottas a câștigat cursa de la Baku, iar Lewis Hamilton și Sebastian Vettel au completat podiumul. Charles Leclerc a impresonat prin depășirile efectuate în prima parte a cursei, însă a terminat pe 5 după o nouă strategie eronată a Scuderiei Ferrari.
Sambata, 27 Aprilie 2019

Formula 1: Bottas, pole position în Azerbaidjan în fața lui Hamilton! Leclerc, locul 10 după un accident

Valtteri Bottas va pleca din pole position în cursa din Azerbaidjan din fața lui Lewis Hamilton și Sebastian Vettel, în timp ce Charles Leclerc a suferit un accident în a doua parte a calificărilor și va pleca doar de pe locul 10.
Vineri, 12 Aprilie 2019

Formula 1: Rezultate neconcludente: Vettel și Bottas, cei mai rapizi în antrenamentele de Formula 1 din China

Sebastian Vettel a stabilit cel mai bun timp pentru Ferrari în prima sesiune de antrenamente din China, însă Valtteri Bottas și-a luat revanșa pentru Mercedes în a doua sesiune, când a fost cel mai rapid.