Valtteri Bottas

Duminica, 17 Martie 2019

Formula 1: Bottas a câștigat fără emoții cursa din Australia, iar Hamilton și Verstappen au completat podiumul! Ferrari, departe de Mercedes

Valtteri Bottas a câștigat cursa de la Melbourne după ce l-a depășit la start pe Lewis Hamilton, care a terminat pe locul doi în fața lui Max Verstappen. Ferrari a ocupat locurile 4 și 5 prin Sebastian Vettel și Charles Leclerc la mare distanță de Mercedes.
Marti, 11 Decembrie 2018

Formula 1: Bottas va concura într-un raliu din Finlanda înainte de startul sezonului de F1: nordicul va pilota un Ford Fiesta WRC

Valtteri Bottas va concura în Raliul Lapland din Finlanda din luna ianuarie la volanul unui Ford Fiesta RS WRC cu care Sebastien Ogier a câștigat ultimele două titluri în WRC.
Duminica, 30 Septembrie 2018

Formula 1: Hamilton, victorie în Rusia după dueluri cu Vettel și ordine de echipă de la Mercedes!

Lewis Hamilton a câștigat cursa din Rusia după ce l-a depășit pe Sebastian Vettel după unica intrare la boxe, iar Mercedes i-a ordonat lui Valtteri Bottas să-i cedeze victoria.
Vineri, 20 Iulie 2018

Formula 1: Bottas rămâne la Mercedes și în sezonul 2019. "Există opțiune de prelungire și pentru 2020"

Valtteri Bottas și-a prelungit contractul cu Mercedes pentru sezonul 2019 și are opțiune și pentru sezonul 2020.
Luni, 18 Iunie 2018

Formula 1: Bottas avertizează că Mercedes nu este favorită în Franța: "Trebuie să îmbunătățim monopostul"

Mercedes va introduce un update major pentru monopost în Franța, însă Valtteri Bottas susține că echipa germană nu este favorita la victorie, întrucât are nevoie de îmbunătățiri la numeroase componente.
Vineri, 18 Mai 2018

Formula 1: Bottas vrea un contract pe cel puțin doi ani cu Mercedes: "Trebuie să știu ce voi face pe termen lung"

Valtteri Bottas a dezvăluit că va insista ca un eventual contract nou cu Mercedes să fie valabil cel puțin până în 2020, pentru a se bucura de stabilitate.
Vineri, 11 Mai 2018

Formula 1: Bottas și Hamilton, cei mai rapizi în antrenamentele din Spania. Accident pentru Ricciardo

Valtteri Bottas și Lewis Hamilton au stabilit cei mai buni timpi în cele două sesiuni de antrenamente libere de vineri de la Barcelona, în timp ce Daniel Ricciardo a suferit un accident.
Luni, 19 Martie 2018

Formula 1: Bottas crede că poate câștiga titlul mondial: "Am toate calitățile necesare, dar va fi o luptă între trei echipe"

Valtteri Bottas este încrezător că are calitățile necesare pentru a câștiga titlul mondial, însă anticipează o luptă echilibrată pentru victorii între trei echipe.
Marti, 13 Februarie 2018

Formula 1: Bottas speră să-și prelungească contractul cu Mercedes: "Cel mai bun argument este să câștig cât mai multe curse"

Valtteri Bottas este optimist că își va prelungi contractul cu Mercedes pentru sezonul 2019 și afirmă că cea mai bună metodă să-și convingă șefii este să obțină cât mai multe victorii.
Duminica, 26 Noiembrie 2017

Formula 1: Bottas a câștigat în Abu Dhabi ultima cursă a sezonului. Hamilton și Vettel au completat podiumul

Valtteri Bottas a triumfat în ultima cursă a sezonului desfășurată în Abu Dhabi după ce a fost atacat doar sporadic de coechipierul său Lewis Hamilton, care a terminat pe locul doi în fața lui Sebastian Vettel.