GM se pregateste intens de faliment
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
General Motors se apropie cu pasi vertiginosi de declansarea procedurii de faliment, Reuters anuntand astazi ca producatorul american se afla in "pregatiri intense" pentru acest pas. Conform legislatiei americanii, declansarea procedurii de faliment implica o perioada de aparare a companiei in fata creditorilor sai si un termen stabilit de Stat pentru reorganizare, nefiind vorba de lichidare, asa cum termenul este uneori gresit inteles in termeni romanesti.
Conform planurilor sefilor GM, compania se va imparti in perioada de reorganizare in doua grupuri diferite: unul care va include marcile de succes ale GM si unul care se va constitui din marcile care nu au reusit sa se ridice la nivelul asteptat.
Potrivit sursei citate de Reuters, intrarea GM in procedura de faliment va implica probleme grave legate de datoriile pe care compania le are la furnizorii sai. Actiunile GM au scazut ieri cu 12% la bursa din New York.
via | Reuters
Stiri similare
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
BMW a primit o amendă de 163 de milioane de dolari de la Comisia Elveţiană a Concurenţei pentru tentativa de blocare a importurilor de modele noi BMW din ţările vecine pentru a-şi susţine reţeaua internă de dealeri. (24.05)
-
BMW şi Toyota s-au luptat şi anul acesta pentru cel mai valoros brand auto din lume. Germanii au câştigat uşor, bazându-se pe evoluţia bună înregistrată pe piaţa din China. (22.05)
-
Chiar dacă cea mai mare reţea de socializare din lume este considerată un loc excelent pentru a aduna clienţi, unele companii reanalizează opţiunile. GM a anunţat azi că sistează investiţiile în reclame pe Facebook. (16.05)
Prețuri mașini noi
-
Audi A5 Sportback facelift Preţ: de la 34.920 €
-
BMW Seria 1 Coupe facelift Preţ: de la 28.334 €
-
BMW Seria 7 Preţ: de la 79.484 €
-
Chevrolet Aveo Sedan Preţ: de la 9.820 €
-
Citroen Berlingo Furgon Preţ: de la 13.850 €
-
Citroen DS4 Preţ: de la 19.890 €
-
Ford Grand C-Max Preţ: de la 19.200 €
-
Ford Kuga Preţ: de la 27.150 €
-
Lancia Ypsilon Preţ: de la 13.160 €
-
Lexus IS Preţ: de la 33.900 €
-
Mazda 2 facelift Preţ: de la 12.130 €
-
Mercedes-Benz Clasa B Preţ: de la 24.924 €
-
Mercedes-Benz Clasa E Preţ: de la 41.695 €
-
Mercedes-Benz Clasa M Preţ: de la 55.955 €
-
Opel Insignia Sports Tourer OPC Preţ: de la 41.810 €
-
Skoda Octavia Combi Preţ: de la 15.948 €
-
Toyota Hilux Cabina Extra facelift Preţ: de la 28.550 €
-
Volvo S60 Preţ: de la 27.900 €












Comentarii (1)