Mercedes-Benz ar putea realiza şi o versiune aspirată a motorului V8 AMG de 5.5 litri
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Inginerii Mercedes-Benz AMG lucrează la o versiune aspirată noului motor V8 twin-turbo de 5.5 litri. Propulsorul ar dezvolta 422 CP, cu 62 CP mai mult decât actuala unitate oferită pe SLK55 AMG şi ar beneficia de un sistem de dezactivare al cilindrilor. Respectivul sistem ar reduce cantitatea de carburant consumată la semafor şi atunci când motorul este folosit la viteze sau capacităţi reduse, în timp ce puterea maximă şi performanţele nu ar avea de suferit în niciun fel.
Viitorul C55 AMG Coupe, despre care se spune că ar fi în curs de dezvoltare, ar fi primul beneficiar al noului model. În schimb, versiunea sedan a lui C-Klasse W204 îşi păstrează motorul V8 atmosferit de 6.208 centimetri cubi. Astfel, cei de la Mercedes-Benz ar reuşi să menţină vânzările versiunii sedan a lui C63 AMG fără să sugrume vânzările versiunii coupe şi invers. Cei de la Mercedes-Benz nu sunt la primul sistem de dezactivare al cilindrilor, fiind utilizat un asemenea sistem pe modelele CL600, S600 şi CL500 şi purta denumirea de Active Cylinder Control.
Ulterior, divizia AMG de la Mercedes-Benz ar putea realiza o versiune Black Series a lui C55 AMG. Nu este clară motorizarea pe care o va folosi versiunea respectivă. Cei de la Mercedes-Benz ar putea fie să echipeze modelul cu versiunea turbo a propulsorului V8, fie să stoarcă şi mai multă performanţă din propulsorul aspirat, dacă este realizabil din punct de vedere economic.
Via | Autoweek
Stiri similare
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Abarth a prezentat cea mai puternică iterare a lui Punto, numită Punto Supersport. Acesta are un motor 1.4 Multiair Turbo de 180 CP şi accelerează de la 0 la 100 km/h în 7.5 secunde. (28.05)
-
Mercedes lucrează în prezent la o cutie automată cu nouă rapoarte pentru viitoarea generaţie S-Klasse. Transmisia va asista şi o versiune diesel-hibrid ce promite un consum de 2 litri/100 km. (28.05)
-
Ssangyong a publicat o serie de imagini şi un film pentru a anunţa faceliftul operat pe Rexton. SUV-ul are acum o faţă nouă şi două motoare diesel asistate de o transmisie Mercedes. (28.05)
Prețuri mașini noi
-
Audi A5 Sportback facelift Preţ: de la 34.920 €
-
BMW Seria 1 Coupe facelift Preţ: de la 28.334 €
-
BMW Seria 7 Preţ: de la 79.484 €
-
Chevrolet Aveo Sedan Preţ: de la 9.820 €
-
Citroen Berlingo Furgon Preţ: de la 13.850 €
-
Citroen DS4 Preţ: de la 19.890 €
-
Ford Grand C-Max Preţ: de la 19.200 €
-
Ford Kuga Preţ: de la 27.150 €
-
Lancia Ypsilon Preţ: de la 13.160 €
-
Lexus IS Preţ: de la 33.900 €
-
Mazda 2 facelift Preţ: de la 12.130 €
-
Mercedes-Benz Clasa B Preţ: de la 24.924 €
-
Mercedes-Benz Clasa E Preţ: de la 41.695 €
-
Mercedes-Benz Clasa M Preţ: de la 55.955 €
-
Opel Insignia Sports Tourer OPC Preţ: de la 41.810 €
-
Skoda Octavia Combi Preţ: de la 15.948 €
-
Toyota Hilux Cabina Extra facelift Preţ: de la 28.550 €
-
Volvo S60 Preţ: de la 27.900 €












Comentarii (2)