Noul ministru al mediului doreste schimbarea taxei auto
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Noul ministru al mediului, Nicolae Nemirschi, a anuntat ca vrea sa suspende Ordonanta de Urgenta privind triplarea taxei auto emisa de Guvernul Tariceanu in data de 10 decembrie.
“Ar trebui suspendata Ordonanta de Urgenta din decembrie si sa ramanem la cea din iulie 2008”, a declarat Nicolae Nemirschi. Ministrul Mediului a precizat ca intentioneaza sa propuna premierului Boc si Executivului sa suspende acest normativ, motivand prin faptul ca Guvernul Tariceanu nu a facut o analiza intemeiata si nu a solicitat un punct de vedere atat din partea Comisiei Europene, cat si a patronatelor si producatorilor de masini.
Daca suspendarea Ordonantei de Urgenta privind triplarea taxei auto ar avea succes, romanii care vor sa isi inmatriculeze masinile si nu au mai apucat vor reusi sa le inmatriculeze in timp util platind taxa auto conform normelor intrate in vigoare in aceasta vara.
Pe langa schimbarile privind inmatricularea automobilelor, noul ministru al mediului intentioneaza sa introduca o Buvinieta in Bucuresti. Nicolae Nemirschi a readus in prim-plan posibilitatea introducerii unei buviniete pe teritoriul Capitalei, cu scopul de a reduce numarul de autovehicule cu grad mare de poluare care intra in centrul orasului.
Motiunea a fost discutata si cu Primarul General al Capitalei, Sorin Oprescu, care si-a manifestat acordul pentru o asemenea taxa. Daca va fi aprobata aceasta taxa, soferii vor fi obligati sa plateasca annual o suma stabilita in functie de capacitatea cilindrica a motorului, de greutatea vehiculului, sau de dimensiune. Acest tip de taxa exista deja in cateva mari oras din Europa, precum Londra si Paris. Buvinieta a fost introdusa in discutie pentru prima data in ianuarie 2006, dar a fost amanata pentru o perioada de circa trei ani.
Via | Ziua
Stiri similare
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Raliul Sibiului 2012 va avea loc între 19 şi 21 iulie şi va aduce probe spectaculoase şi complexe. Începând din acest an, competiţia sibiană este etapă oficială în calendarul IRC. (28.05)
-
Tinerii între 17 şi 25 de ani sunt chemaţi de Michelin în perioada 17-20 mai la Bucureşti pentru a participa la un eveniment dedicat siguranţei rutiere. (17.05)
-
Toyota Bucureşti Nord a deschis primul circuit de off-road din Bucureşti. Aceasta simulează un traseu complex pe teren accidentat şi subliniază capacităţile modelelor Hilux şi Land Cruiser. (14.05)
Prețuri mașini noi
-
Audi A5 Sportback facelift Preţ: de la 34.920 €
-
BMW Seria 1 Coupe facelift Preţ: de la 28.334 €
-
BMW Seria 7 Preţ: de la 79.484 €
-
Chevrolet Aveo Sedan Preţ: de la 9.820 €
-
Citroen Berlingo Furgon Preţ: de la 13.850 €
-
Citroen DS4 Preţ: de la 19.890 €
-
Ford Grand C-Max Preţ: de la 19.200 €
-
Ford Kuga Preţ: de la 27.150 €
-
Lancia Ypsilon Preţ: de la 13.160 €
-
Lexus IS Preţ: de la 33.900 €
-
Mazda 2 facelift Preţ: de la 12.130 €
-
Mercedes-Benz Clasa B Preţ: de la 24.924 €
-
Mercedes-Benz Clasa E Preţ: de la 41.695 €
-
Mercedes-Benz Clasa M Preţ: de la 55.955 €
-
Opel Insignia Sports Tourer OPC Preţ: de la 41.810 €
-
Skoda Octavia Combi Preţ: de la 15.948 €
-
Toyota Hilux Cabina Extra facelift Preţ: de la 28.550 €
-
Volvo S60 Preţ: de la 27.900 €












dar e bine si atunci decat deloc
Sa vedeti voi ce ne-o trage guvernul.
O sa anuleze taxa auto-tariceanu....dar o sa bage o taxa anuala pentru o poluare reala.
Asa ca cei cu masini vechi (romanesti si straine) o sa plateasca in fiecare an taxa. O sa regretati actuala taxa (cea de 3 ori mai mare).
Mai vine si Oprescu cu taxa de Bucuresti - Buvinieta (vrei sa circuli prin centru-cumperi vignieta ca la Londra) ...sa te tii atunci ce jale si ce plans. Bucurati-va de taxa actuala ....maine va fi mai rau!