Polonezii prezintă în iunie primul lor supercar: Arrinera
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Polonezii de la Arrinera au prezentat primele imagini ale viitorului lor supercar, care nu a primit încă un nume. Modelul este inspirat din gama Lamborghini şi are un şasiu tubular din oţel şi o caroserie din fibră de carbon întărită cu kevlar. La nivelul interiorului, modelul va avea ornamente din fibră de carbon, accente din aluminiu şi tapiţerie din piele de calitate superioară. Prezentarea oficială a modelului va avea loc în iunie, iar cei de la Arrinera vor realiza şi o versiune cabrio.
Motorizarea "Lamborghini-ului polonez" este asigurată de GM, prin prisma unei unităţi LS1 V8 de 6.2 litri. Motorul a primit un compresor mecanic Eaton şi dezvoltă 647 CP şi 819 Nm, spun polonezii. Transmisia noului supercar nu a fost încă dezvăluită, iar masa acestuia este în continuare un mister. Sunt şanse mari ca noua creaţie să cântărească mai puţin de 1.5 tone. Versiunea de pre-producţie a acestui supercar va vedea lumina zilei în decursul anului 2012.
Lee Noble este implicat în acest proiect, spun cei de la Arrinera citaţi de polonezii de la Motofilm. Noble a lucrat la proiecte precum Ultima GTR, un supercar care era capabil să accelereze de la 0 la 160 km/h şi să se oprească în doar 9.4 secunde. Spre comparaţie, Bugatti Veyron are nevoie de 9.9 secunde pentru aceeaşi operaţiune. Printre proiectele la care a mai colaborat Lee Noble se numără şi McLaren F1.
Via | Automedia.bg
Stiri similare
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Abarth a prezentat cea mai puternică iterare a lui Punto, numită Punto Supersport. Acesta are un motor 1.4 Multiair Turbo de 180 CP şi accelerează de la 0 la 100 km/h în 7.5 secunde. (28.05)
-
Mercedes lucrează în prezent la o cutie automată cu nouă rapoarte pentru viitoarea generaţie S-Klasse. Transmisia va asista şi o versiune diesel-hibrid ce promite un consum de 2 litri/100 km. (28.05)
-
Ssangyong a publicat o serie de imagini şi un film pentru a anunţa faceliftul operat pe Rexton. SUV-ul are acum o faţă nouă şi două motoare diesel asistate de o transmisie Mercedes. (28.05)
Prețuri mașini noi
-
Audi A5 Sportback facelift Preţ: de la 34.920 €
-
BMW Seria 1 Coupe facelift Preţ: de la 28.334 €
-
BMW Seria 7 Preţ: de la 79.484 €
-
Chevrolet Aveo Sedan Preţ: de la 9.820 €
-
Citroen Berlingo Furgon Preţ: de la 13.850 €
-
Citroen DS4 Preţ: de la 19.890 €
-
Ford Grand C-Max Preţ: de la 19.200 €
-
Ford Kuga Preţ: de la 27.150 €
-
Lancia Ypsilon Preţ: de la 13.160 €
-
Lexus IS Preţ: de la 33.900 €
-
Mazda 2 facelift Preţ: de la 12.130 €
-
Mercedes-Benz Clasa B Preţ: de la 24.924 €
-
Mercedes-Benz Clasa E Preţ: de la 41.695 €
-
Mercedes-Benz Clasa M Preţ: de la 55.955 €
-
Opel Insignia Sports Tourer OPC Preţ: de la 41.810 €
-
Skoda Octavia Combi Preţ: de la 15.948 €
-
Toyota Hilux Cabina Extra facelift Preţ: de la 28.550 €
-
Volvo S60 Preţ: de la 27.900 €















Masina asta nu stiu daca va avea succes,probabil va incerca sa ca isi caute clientela printre clientii Ferrari&Lamborghinii,ramane de vazut cat de linistit va fii voiajul polonezilor in siajul marcilor conscrate pe aceasta nisa de piata.
O masina foarte inteligenta a fost Inotech Mystero,din pacate nu a beneficiat de un suport pe masura.