Porsche nu va lua in 2009 pachetul majoritar VW
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Porsche a decis sa nu achizitioneze pachetul majoritar de actiuni al Volkswagen in acest an.
Oficialii Porsche au anuntat recent ca venitul companiei in ultimele patru luni a scazut cu 15 procente fata de aceeasi perioada a anului trecut, ceea ce i-a fortat sa isi reevalueze strategia curenta. Conform estimarilor companiei, aceasta scadere in venit constuie echivalentul sumei de 300 milioane de euro, datorata faptului ca Porsche a vandut cu 5.500 automobile mai putin fata de estimari.
Norul negru al vanzarilor Porsche s-a raspandit si spre cea mai mare piata de desfacere Porsche, Statele Unite ale Americii. Pentru a contracara efectele lipsei cererii modelelor sale, Porsche nu va achizitiona restul de actiuni din Volkswagen, aceasta achitizitie urmand sa fie amanata pentru anul viitor.
Via | WorldCarFans
Stiri similare
Adauga un comentariu
Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
Ultimele stiri din Economic
-
BMW a primit o amendă de 163 de milioane de dolari de la Comisia Elveţiană a Concurenţei pentru tentativa de blocare a importurilor de modele noi BMW din ţările vecine pentru a-şi susţine reţeaua internă de dealeri. (24.05)
-
BMW şi Toyota s-au luptat şi anul acesta pentru cel mai valoros brand auto din lume. Germanii au câştigat uşor, bazându-se pe evoluţia bună înregistrată pe piaţa din China. (22.05)
-
Chiar dacă cea mai mare reţea de socializare din lume este considerată un loc excelent pentru a aduna clienţi, unele companii reanalizează opţiunile. GM a anunţat azi că sistează investiţiile în reclame pe Facebook. (16.05)
Prețuri mașini noi
-
Audi A5 Sportback facelift Preţ: de la 34.920 €
-
BMW Seria 1 Coupe facelift Preţ: de la 28.334 €
-
BMW Seria 7 Preţ: de la 79.484 €
-
Chevrolet Aveo Sedan Preţ: de la 9.820 €
-
Citroen Berlingo Furgon Preţ: de la 13.850 €
-
Citroen DS4 Preţ: de la 19.890 €
-
Ford Grand C-Max Preţ: de la 19.200 €
-
Ford Kuga Preţ: de la 27.150 €
-
Lancia Ypsilon Preţ: de la 13.160 €
-
Lexus IS Preţ: de la 33.900 €
-
Mazda 2 facelift Preţ: de la 12.130 €
-
Mercedes-Benz Clasa B Preţ: de la 24.924 €
-
Mercedes-Benz Clasa E Preţ: de la 41.695 €
-
Mercedes-Benz Clasa M Preţ: de la 55.955 €
-
Opel Insignia Sports Tourer OPC Preţ: de la 41.810 €
-
Skoda Octavia Combi Preţ: de la 15.948 €
-
Toyota Hilux Cabina Extra facelift Preţ: de la 28.550 €
-
Volvo S60 Preţ: de la 27.900 €
Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru












Comentarii (0)