Raliul Dakar, ziua 10: Al-Attiyah câştigă proba, Gyenes revine pe primul loc la clasa Maraton

Joi, 15.01.2015
Nasser Al-Attiyah şi-a consolidat prima poziţie în Raliul Dakar după ce a triumfat în a 10-a proba specială, în timp ce Mani Gyenes a revenit pe prima poziţie la clasa Maraton a categoriei moto.

Nu a fost o zi uşoară. În ultimele zile a plouat foarte mult, ceea ce a adâncit gropile de pe traseu. acesta este motivul pentru care Roma s-a rostogolit, dar este bine.

Nasser Al-Attiyah
Pilot Mini
Nasser Al-Attiyah se apropie cu paşi mari de a doua victorie în Raliul Dakar după cea obţinută în 2011, ca urmare a performanţelor de miercuri.

Cea de-a 10-a probă specială din cadrul Raliului Dakar a avut loc pe un traseu competitiv de 358 de kilometri şi a marcat trecerea din localitatea chiliană Calama în localitatea argentiniană Salta, iar qatarianul a câştigat detaşat proba cu un avans de peste patru minute în faţa principalului său rival, Giniel de Villiers.

Acesta din urmă rămâne pe locul doi în clasamentul general, însă are de recuperat peste 28 de minute cu numai trei probe înainte de final. La rândul său, sud-africanul Yazeed Al-Rajhi rămâne pe locul trei în clasamentul general la circa 15 minute în spatele coechipierului său de la Toyota.

La numai o zi după ce obţinuse prima victorie de etapă, Nani Roma a fost nevoit să abandoneze după ce s-a rostogolit de mai multe ori cu MINI All4 Racing, însă a scăpat fără răni majore.

Singurul echipaj Renault Duster rămas în competiţie a a terminat proba specială pe locul 8 prin intermediul lui Emiliano Spataro, care a progresat astfel până pe locul 22 în clasamentul general.

La clasa moto, victoria i-a revenit spaniolului Joan Barreda Bort, în timp ce Mani Gyenes, singurul român rămas în competiţie, a terminat proba pe locul 26 şi rămâne pe locul 24 în clasamentul general.

Performanţa i-a permis lui Gyenes să revină pe prima loc în clasamentul general al clasei Maraton, însă avansul său este de numai 43 de secunde.