Raliul Dakar, ziua 12: Terranova, cel mai rapid. Gyenes, la un pas de victorie la clasa Maraton

Vineri, 16.01.2015
Orlando Terranova a câştigat penultima probă specială din Raliul Dakar, iar Nasser Al-Attiyah are un avans de 35 de minute înaintea etapei decisive. La rândul său, Mani Gyenes este aproape de victorie la clasa Maraton a categoriei moto.

Sunt mulţumit de toată munca depusă în acest an pentru a obţine victoria în Raliul Dakar 2015. Sigur, avem mult mai multă experienţă comparativ cu 2011 (n.r - anul primei victorii a lui Al-Attiyah).

Nasser Al-Attiyah
Pilot Mini
MINI şi-a adjudecat vineri o nouă victorie de etapă în Raliul Dakar prin intermediul lui Orlando Terranova, care a fost cel mai rapid pe un traseu competitiv de 298 de kilometri între localităţile argentiniene Termas Rio Hondo şi Rosario.

Chiar dacă a ocupat doar locul patru, coechipierul său Nasser Al-Attiyah şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general şi are acum un avans de peste 35 de minute în faţa lui Giniel de Villiers (Toyota), care a abordat de asemenea cu precauţie această etapă.

Mini ocupă şi următoarele două poziţii la general prin Krzysztof Holowczyc şi Erik van Loon, în timp ce Vladimir Vasilyev a urcat pe locul cinci.

Singurul echipaj Renault Duster rămas în competiţie a terminat proba specială pe locul 3 prin intermediul lui Emiliano Spataro, iar acesta este cel mai bun rezultat de etapă înregistrat de argentinian, care îşi păstrează locul 21 de la general.

La clasa moto, victoria i-a revenit australianului Toby Price, în timp ce Mani Gyenes, singurul român rămas în competiţie, a terminat proba pe locul 21 şi a coborât pe locul 22 în clasamentul general.

Performanţa i-a permis lui Gyenes să-şi consolideze prima poziţie în clasamentul general al clasei Maraton, iar avansul său este acum de 13 minute şi 6 secunde.

10 Ronan Chabot Toys Motors - SMG SMG/GM 4h41m37.s

Ultima probă specială din cadrul Raliului Dakar va avea loc sâmbătă pe un traseu competitiv de 174 de kilometri între localităţile argentiniene Rosario şi Buenos Aires.

Povestea Raliului Dakar 2015:

▶ Ziua 11: Al-Attiyah rămâne lider, Gyenes îşi consolidează prima poziţie la clasa Maraton

▶ Ziua 10: Al-Attiyah câştigă proba, Gyenes revine pe primul loc la clasa Maraton

▶ Ziua 9: Roma câştigă proba, Al-Attiyah îşi consolidează poziţia de lider

▶ Ziua 8: Prima victorie de etapă pentru Toyota, Al-Attiyah rămâne lider

▶ Ziua 7: Terranova câştigă proba, Renault Duster pierde teren

▶ Ziua 6: Al-Attiyah câştigă proba şi rămâne lider. Un Duster a abandonat

▶ Ziua 5: Vasilyev câştigă proba, Al-Attiyah rămâne lider, Sainz a abandonat

▶ Ziua 4: Al-Attiyah îşi consolidează prima poziţie, Toyota se grupează în spatele său

▶ Ziua 3: Terranova, cel mai rapid pentru Mini.