Raliul Dakar, ziua 3: Al-Attiyah cel mai rapid, Peterhansel este lider

de Daniel Popescu
Marti, 08.01.2013
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Nasser Al-Attiyah a câştigat a treia probă specială din Raliul Dakar, iar Stephane Peterhansel a devenit liderul clasamentului general.

Esential 3 victorii de etapa in trei zile a obtinut Red Bull Buggy in Raliul Dakar 2013
Red Bull Buggy a obţinut luni seară o nouă victorie de etapă în Raliul Dakar, de data aceasta prin Nasser Al-Attiyah, care a terminat în două ore şi jumătate proba specială care a legat localităţile peruane Pisco şi Nazca.

Qatarianul l-a învins pe Robby Gordon (Hummer), în timp ce Stephane Peterhansel a ocupat locul trei, însă francezul a preluat conducerea în clasamentul general şi are un avans de peste trei minute în faţa lui Al-Attiyah.

Câştigător de 10 ori al competiţiei, Peterhansel a profitat la maxim de problemele întâmpinate de fostul lider Carlos Sainz, care a pierdut aproximativ 30 minute din cauza unui defecţiuni la sistemul electric al lui Red Bull Buggy şi a coborât pe locul cinci la general.

Krzysztof Holowczyc, unul dintre favoriţii la victorie pentru X-Raid Mini, a suferit un accident şi a fost transportat la linia de sosire pe calea aerului cu unele răni la coaste şi spate.

Între timp, cele două exemplare Duster aduse în competiţie de Renault Argentina continuă parcursul în Raliul Dakar.

Emiliano Spataro a urcat pe locul 37 în clasamentul general, în timp ce Jose Francisco Garcia a urcat pe 44, în condiţiile în care doar 129 de piloţi au ajuns la finalul etapei a doua din cei 153 înscrişi iniţial.

La clasa moto, Francisco Lopez a câştigat proba pentru KTM, însă liderul clasamentului general este Cyril Despres, în timp ce olandezul Gerard De Rooy rămâne liderul clasamentului general la clasa camioane după ce s-a impus fără emoţii şi în proba de luni.

UPDATE: Carlos Sainz a pierdut victoria obţinută în a doua zi, după ce organizatorii au stabilit că al doilea sistem GPS de pe maşina spaniolului funcţiona corespunzător, motiv pentru care acesta n-ar fi trebuit să piardă timp pe traseu din acest motiv.