Raliul Dakar, ziua 6: Al-Attiyah, la un singur minut de liderul Peterhansel

Vineri, 11.01.2013
Nasser Al-Attiyah s-a apropiat la numai un minut de Stephane Peterhansel după ce a câştigat la pas a şasea probă specială din Raliul Dakar.

Lupta pentru victorie în Raliul Dakar dintre Stephane Peterhansel şi Nasser Al-Attiyah devine din ce în ce mai palpitantă după ce pilotul echipei Red Bull Buggy a impresionat în a şasea probă specială, care a conectat localitatea peruană Arica şi localitatea chiliană Calama.

Qatarianul a câştigat proba specială cu un avans de peste şase minute în fata francezului şi mai are de recuperat doar un minut şi 18 secunde pentru a ajunge în fruntea clasamentului general.

Performanţa sa a contrastat însă puternic cu cea a coechipierului său Carlos Sainz, care a fost nevoit să abandoneze după ce motorul maşinii Red Bull Buggy a cedat. În clasamentul general, Giniel de Villiers rămâne pe locul trei la volanul unui Imperial Toyota, însă are şanse minime la victorie din cauza decalajului de peste 42 de minute.

Urmareste Automarket
Între timp, cele două exemplare Duster aduse în competiţie de Renault Argentina continuă să facă progrese.
Emiliano Spataro a urcat pe locul 29, în timp ce Jose Francisco Garcia a progresat pe 35.

La clasa moto, Francisco Lopez a câştigat proba specială, iar francezul Olivier Pain (Yamaha) este lider, în timp ce olandezul Gerard de Rooy (Iveco) s-a impus la clasa camioane şi rămâne liderul clasamentului general.

Vineri, piloţii vor părăsi Chile şi vor ajunge în localitatea argentiniană Salta.