Formula 1

Luni, 27 Noiembrie 2023 | F1 TOP

F1 Abu Dhabi: Max Verstappen încheie sezonul cu o nouă victorie. Leclerc și Russell pe podium

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de la Abu Dhabi, reușind astfel să încheie sezonul 2023 cu încă o victorie categorică. În spatele său s-au clasat Charles Leclerc pe locul 2, respectiv George Russell pe locul 3.
Vineri, 24 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Aventura Alfa Romeo în F1 se încheie. Grafică specială pentru etapa finală din Abu Dhabi

Parteneriatul dintre Alfa Romeo și Grupul Sauber va ajunge la final, cu ocazia Marelui Premiu de Formula 1 din Abu Dhabi. Cu această ocazie, monoposturile vor avea o grafică specială.
Luni, 20 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Record: Monopost de F1, pilotat de Lewis Hamilton, vândut cu 17.2 milioane de euro

Monopostul Mercedes-AMG Petronas W04, pilotat de Lewis Hamilton în sezonul 2013, s-a vândut cu 18.8 milioane de dolari la o licitație în Las Vegas. Este al doilea cel mai scump monopost de F1 vândut vreodată.
Duminica, 19 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Max Verstappen, victorie în Las Vegas. Sergio Perez, vice-campion în 2023

Max Verstappen și-a trecut în cont o nouă victorie în prima ediție a Marelui Premiu din Las Vegas. Triplul campion mondial a terminat în fața lui Charles Leclerc, care a prins locul 2 după un duel strâns cu Sergio Perez.
Sambata, 18 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Charles Leclerc, pole în Las Vegas. Carlos Sainz, penalizat cu 10 poziții pe grilă

Charles Leclerc a obținut un nou pole position înaintea Marelui Premiu din Las Vegas. Monegascul de la Ferrari va împărtăși prima linie cu Max Verstappen, care va beneficia de o penalizare de 10 poziții pe grilă acordată lui Carlos Sainz Jr.
Marti, 14 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Cadillac ar putea deveni furnizor de motoare în Formula 1, din 2028

Cadillac a depus documentele necesare la Federația Internațională de Automobilism pentru a deveni furnizor de motoare în Formula 1 din 2028.
Luni, 13 Noiembrie 2023 | Modele noi

Ediție specială pentru McLaren 750S: marchează succesele din Formula 1, Le Mans și Indy 500

McLaren a lansat o ediție specială nouă pentru modelul său exotic 750S. Noua ediție marchează victoriile mărcii obținute în Formula 1, Le Mans și Indy 500, iar aceasta va fi produsă în doar 6 exemplare.
Vineri, 03 Noiembrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Brazilia va rămâne în calendar până în 2030

Formula 1 a anunțat oficial că etapa din Brazilia va face parte din calendarul competițional până în 2030. Anunțul a fost făcut înaintea Marelui Premiu de la Sao Paulo din acest weekend.
Luni, 23 Octombrie 2023 | F1 TOP

F1: Verstappen câștigă în SUA. Hamilton și Leclerc, descalificați

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. Hamilton și Norris au completat podiumul, dar septuplul campion mondial a fost, ulterior, descalificat, împreună cu Charles Leclerc.
Sambata, 21 Octombrie 2023 | F1 TOP

Formula 1 SUA: Charles Leclerc, pole în Texas! Verstappen, pe locul 6 după ce i s-a șters cel mai bun tur

Charles Leclerc a obținut un nou pole position pe Circuit of the Americas, circuitul care găzduiește Marele Premiu al Statelor Unite. Monegascul va pleca din prima poziție în grand prix-ul de duminică, în timp ce Max Verstappen este nevoit să se mulțumească doar cu poziția a 6-a pe grilă.
Vineri, 13 Octombrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Belgia rămâne în calendar și în 2025

Formula 1 a anunțat prelungirea contractului cu Marele Premiu al Belgiei. Circuitul Spa-Francorchamps va face parte din calendarul competițional până la finalul lui 2025.
Marti, 10 Octombrie 2023 | F1 TOP

Pirelli, furnizor de pneuri pentru Formula 1 până în 2027

Formula 1 anunță că Pirelli va fi furnizor exclusiv de pneuri până în 2027. Compania are posibilitatea de a prelungi contractul pentru încă un an.
Luni, 09 Octombrie 2023 | F1 TOP

F1: Verstappen câștigă în Qatar. Olandezul a devenit triplu campion mondial în acest weekend

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Qatar, pe circuitul de la Losail. În acest weekend, olandezul de la Red Bull Racing și-a trecut în cont cel de-al treilea titlu mondial.
Vineri, 06 Octombrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Max Verstappen, aproape de un moment istoric. Poate câștiga titlul în cursa de sprint din Qatar

Max Verstappen, liderul clasamentului piloților de Formula 1 în 2023, este foarte aproape de un moment istoric. El poate să devină primul pilot din istorie care câștigă titlul mondial într-o cursă de sprint. Marele Premiu din Qatar are loc în acest weekend.
Miercuri, 04 Octombrie 2023 | F1 TOP

FIA aprobă cererea lui Andretti de a intra în Formula 1 alături de Cadillac

După multe discuții care nu au dus nicăieri, Michael Andretti a primit acceptul din partea FIA pentru ca echipa sa să intre în Formula 1. Totuși, mai are un obstacol de trecut.
Duminica, 24 Septembrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Max Verstappen, victorie categorică în Japonia! Red Bull, campioni la constructori

Max Verstappen și-a trecut în palmares o nouă victorie în Japonia, după o cursă dominată categoric de dublul campion mondial. În același timp, Red Bull a cucerit și un nou titlu mondial în campionatul constructorilor.
Sambata, 23 Septembrie 2023 | F1 TOP

Formula 1: Max Verstappen, pole în Japonia. Piloții McLaren, pe locurile 2 și 3

Max Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu al Japoniei. Dublul campion mondial va pleca în fața piloților McLaren, Oscar Piastri și Lando Norris, calificați pe locurile 2 și 3.
Miercuri, 20 Septembrie 2023 | F1 TOP

F1: Oscar Piastri și-a prelungit contractul cu McLaren până în 2026

Oscar Piastri și-a prelungit contractul cu echipa McLaren, astfel că va continua să piloteze pentru britanici până cel puțin în 2026. Piastri a punctat în 6 etape anul acesta.
Vineri, 15 Septembrie 2023 | F1 TOP

F1 Singapore: Leclerc, cel mai rapid în primele antrenamente libere. Sainz pe locul 2

Charles Leclerc a fost cel mai rapid pilot în prima sesiune de antrenamente libere din Singapore. Locul secund a fost ocupat Carlos Sainz, iar Max Verstappen a stabilit al treilea rezultat al sesiunii.