Hamilton

Duminica, 21 Aprilie | F1 TOP

Formula 1: Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Chinei! Lando Norris și Sergio Perez, pe podium

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Chinei în fața lui Lando Norris și Sergio Perez. Triplul campion mondial reușește să-și adjudece a 4-a victorie a sezonului și completează un weekend aproape perfect.
Vineri, 02 Februarie | F1 TOP

Mutare surpriză în Formula 1: Lewis Hamilton, pilot Ferrari din 2025

Septuplul campion mondial de Formula 1, Lewis Hamilton va pilota pentru Scuderia de la Maranello din 2025. Britanicul va fi coechipier cu Charles Leclerc.
Joi, 31 August 2023 | F1 TOP

OFICIAL: Lewis Hamilton rămâne la Mercedes pentru încă două sezoane

Lewis Hamilton și George Russell, actualii piloți Mercedes în Formula 1, vor rămâne la echipa germană până la sfârșitul lui 2025.
Luni, 08 Noiembrie 2021 | F1 TOP

Max Verstappen, victorie în Mexic. Perez, primul podium în cursa de casă

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului și se desprinde în clasamentul mondial al piloților. Sergio Perez a reușit o clasare pe podium, pentru prima dată în cursa de casă.
Luni, 25 Octombrie 2021 | F1 TOP

Max Verstappen câștigă în Texas și se distanțează la 12 puncte de Hamilton în clasamentul general

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite ale Americii. Olandezul are acum un avans de 12 puncte în fața lui Lewis Hamilton în clasamentul general al piloților.
Luni, 13 Septembrie 2021 | F1 TOP

Dublă McLaren la Monza. Daniel Ricciardo câștigă pentru prima oară din 2018

Daniel Ricciardo a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Italiei, găzduit de legendarul circuit Monza. Lando Norris a terminat pe 2, însă incidentul dintre Verstappen și Hamilton a fost punctul culminant al cursei din Peninsulă.
Luni, 17 Mai 2021 | F1 TOP

Lewis Hamilton, locul 8 în topul celor mai bine plătiți sportivi ai anului

Publicația americană Forbes a realizat un top al celor mai bine plățiti sportivi ai anului. Lewis Hamilton, pilotul celor de la Mercedes-AMG F1 Petronas, ocupă poziția a opta.
Luni, 29 Martie 2021 | F1 TOP

Hamilton câștigă prima cursă de Formula 1 din 2021 după o luptă strânsă cu Verstappen

Lewis Hamilton a câștigat prima cursă de Formula 1 din 2021, găzduită de circuitul Sakhir din Bahrain. Podiumul a fost completat de Max Verstappen și de Valtteri Bottas.
Vineri, 11 Septembrie 2015 | Formula 1

Hamilton poate egala în Singapore palmaresul de 41 de victorii în 161 de curse deţinut de Senna

Lewis Hamilton visează să treacă primul linia de sosire în Singapore pentru a egala palmaresul de 41 victorii în 161 de curse deţinut de Ayrton Senna.
Marti, 12 Martie 2013 | Formula 1

Hamilton poate păstra trofeele câştigate pentru Mercedes

Lewis Hamilton a dezvăluit că Mercedes îi va permite să păstreze căştile şi trofeele pe care le câştigă pentru echipă.
Luni, 11 Martie 2013 | Formula 1

Wolff va vinde acţiunile deţinute la Williams

Toto Wolff a admis că este nevoit să vândă acţiunile pe care le deţine la Williams din cauza faptului că a devenit director de motorsport la Mercedes.

Hamilton: "Alonso, pilotul pe care vreau să-l înving în acest an"

Lewis Hamilton l-a nominalizat din nou pe Fernando Alonso ca pilotul pe care vrea să-l învingă în 2013, considerând că acesta este cel mai bun de pe grila de start.
Joi, 07 Martie 2013 | Formula 1

Red Bull: "Mercedes va progresa datorită lui Hamilton"

Christian Horner este convins că Lewis Hamilton va ajuta Mercedes să înregistreze progrese semnificative în sezonul 2013 al Formulei 1.
Marti, 05 Martie 2013 | Formula 1

Hamilton: "Presiunea apasă pe rivali, noi n-avem nimic de pierdut"

Lewis Hamilton consideră că nu Mercedes este sub presiunea de a furniza rezultate în acest sezon, ci rivalii de la Red Bull, McLaren sau Ferrari.

Mercedes minimalizează performanţele din teste

Toto Wolff şi Lewis Hamilton susţin că timpii realizaţi de Mercedes în ultimele două zile de teste nu înseamnă nimic, în special pentru că Red Bull nu şi-a demonstrat adevărata valoare.
Luni, 04 Martie 2013 | Formula 1

Hamilton: "Mercedes poate câştiga o cursă în 2013"

Lewis Hamilton susţine că Mercedes va fi capabilă să câştige o cursă în acest sezon în urma prestaţiilor convingătoare din ultima sesiune de teste de la Barcelona.