Marele Premiu al Turciei

Luni, 11 Octombrie 2021 | F1 TOP

Valtteri Bottas, victorie în Turcia. Max Verstappen preia din nou conducerea în clasamentul piloților

Valtteri Bottas a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Turciei. Este prima victorie din 2021 a finlandezului. Max Verstappen a încheiat pe 2 și a preluat conducerea în clasamentul piloților după ce Hamilton a terminat pe poziția a 5-a.
Joi, 07 Octombrie 2021 | F1 TOP

Monoposturile Red Bull Racing vor purta o grafică specială în Marele Premiu de Formula 1 al Turciei

Drumurile celor de la Red Bull Racing și Honda se vor despărți după acest sezon. Ca un tribut adus furnizorului de motoare nipon, echipa austriacă va concura cu o grafică specială în Marele Premiu de Formula 1 al Turciei.
Vineri, 25 Iunie 2021 | F1 TOP

Marele Premiu al Turciei revine în sezonul actual de Formula 1

Formula 1 se întoarce în Turcia în 2021. Marele Premiu, găzduit de circuitul Istanbul Park, se va disputa în perioada 1-3 octombrie.
Duminica, 16 Mai 2021 | F1 TOP

Noi modificări în sezonul actual de Formula 1: etapa din Turcia a fost anulată

Marele Premiu de Formula 1 al Turciei a fost anulat, după ce această țară a fost inclusă pe lista roșie a țărilor cu multe cazuri de coronavirus. În acest context, a apărut o a doua cursă care se va disputa în Austria.
Joi, 29 Aprilie 2021 | F1 TOP

Noi modificări în sezonul actual de Formula 1: Marele Premiu al Turciei în locul etapei din Canada

Din cauza restricțiilor impuse de pandemia de Covid, Marele Premiu al Canadei, din actualul sezon de Formula 1, a fost înlocuit cu Marele Premiu al Turciei. Acesta se va desfășura în perioada 11 - 13 iunie.
Miercuri, 11 Mai 2011 | Formula 1

Massa, frustrat de problemele de la boxe din Turcia

Felipe Massa solicită Scuderiei Ferrari să analizeze motivele pentru care a avut două problemele la boxe în Turcia, din cauza cărora consideră că a ratat locul patru.

Alonso: "Pneurile, principala explicaţie pentru sporirea depăşirilor"

Fernando Alonso consideră că pneurile Pirelli au jucat un rol esenţial în sporirea numărului de depăşiri din Formula 1.
Marti, 10 Mai 2011 | Formula 1

Nico Rosberg susţine că Mercedes GP va înregistra progrese majore în perioada următoare şi este încântat de spectacolul depăşirilor din Marele Premiu al Turciei.
Luni, 09 Mai 2011 | Formula 1

Turcia speră să rămână în calendarul F1 şi în 2012

Organizatorii Marelui Premiu al Turciei şi-au exprimat speranţa că vor găzdui o cursă de Formula 1 şi în sezonul 2012, în ciuda divergenţelor cu Bernie Ecclestone.

Kobayashi regretă că nu a terminat cursa pe locul şapte

Kamui Kobayashi şi-a exprimat regretul că nu a terminat pe locul şapte cursa de la Istanbul, deşi a obţinut un punct după ce a plecat doar de pe locul 23.

Schumacher dezvăluie că şi-a pierdut bucuria de pilota

Michael Schumacher susţine că nu se mai simte încântat să piloteze în Formula 1 după rezultatul dezamăgitor obţinut în cursa de la istanbul.

Alonso: "Ferrari se bucură din nou de curse"

Fernando Alonso susţine că Ferrari "se bucură din nou de curse" după ce a obţinut primul podium al sezonului în Marele Premiu al Turciei.

Webber îi invită pe rivali să-l învingă pe Vettel

Mark Webber consideră că este responsabilitatea rivalilor să pună în pericol supremaţia lui Sebastian Vettel în Formula 1.

Vettel a efectuat patru opriri la boxe ca măsură de precauţie

Sebastian Vettel a dezvăluit că a efectuat a patra oprire la boxe în Turcia doar ca măsură de precauţie, întrucât ar fi putut termina cursa cu setul precedent de pneuri.
Duminica, 08 Mai 2011 | F1 TOP

Vettel a câştigat Marele Premiu al Turciei!

Sebastian Vettel a câştigat fără emoţii cursa de la Istanbul şi a fost secondat de coechipierul său de la Red Bull, Mark Webber, în timp ce Ferrari a obţinut primul podium al sezonului prin Fernando Alonso.
Sambata, 07 Mai 2011 | Formula 1

Rosberg, convins că îl va depăşi pe Webber la start

Nico Rosberg este încântat de progresele înregistrate de Mercedes GP după ce a terminat calificările pe locul trei şi susţine că-l va depăşi la start pe Mark Webber.

Vettel: "Pariul unei singure ieşiri pe circuit a fost ciudat"

Sebastian Vettel a admis că a fost ciudat să rămână în garaj în ultimele minute ale calificărilor, însă este încântat că a obţinut pole positionul pentru Marele Premiu al Turciei.
Sambata, 07 Mai 2011 | F1 TOP

Vettel va pleca din pole position în Marele Premiu al Turciei!

Sebastian Vettel va pleca din pole position în cursa de la Istanbul şi va fi acompaniat pe prima linie a grilei de start de coechipierul său de la Red Bull, Mark Webber.

Massa va utiliza un motor nou în calificările de la Istanbul

Ferrari a anunţat că i-a schimbat motorul monopostului lui Felipe Massa ca măsura de precauţie. O decizie similară ar putea fi luată şi în cazul lui Fernando Alonso.

D'Ambrosio, penalizat cu cinci poziţii pe grila la Istanbul

Jerome D'Ambrosio va fi penalizat cu cinci poziţii pe grila de start a Marelui Premiu al Turciei pentru că a ignorat steagurile galbene în antrenamentele de vineri.

Ferrari, Renault, McLaren, Red Bull, Williams, regulament, Vettel, Hamilton, Alonso, video