Motorul anului

Miercuri, 21 Iunie 2017 | General

Motorul Anului 2017: Ferrari câștigă titlul pentru al doilea an consecutiv. Craioveanul Ford 1.0 EcoBoost își adjudecă pentru a șasea oară categoria "Sub un litru"

Ferrari a reușit să câștige, pentru al doilea an consecutiv, premiul "Motorul Anului". Ford își păstrează supremația în segmentul sub un litru, în timp ce Alfa Romeo se strecoară pe podiumul dedicat celui mai bun motor nou.
Miercuri, 17 Iunie 2015 | Premii auto

Motorul Anului 2015: BMW i8 întrerupe șirul de victorii al lui 1.0 EcoBoost. Lista completă a câștigătorilor

BMW a fost marele câștigător al ediției 2015 a premiilor Motorul Anului. Sistemul de propulsie al lui i8 i-a adus victoria la general, la clasa de cilindree și la categoria motoarelor nou lansate.
Joi, 07 August 2014 | Economic

Ford 1.0 Ecoboost, best-seller în Europa: una din cinci mașini vândute de Ford este echipată cu Motorul Anului

Ford 1.0 Ecoboost se bucură de succes pe piaţa din Europa. În primele şase luni ale anului unul din cinci modele Ford a fost echipat cu motorul cu trei cilindri.
Miercuri, 13 Iunie 2012 | General

OFICIAL: Ford 1.0 EcoBoost este Motorul Anului 2012

Ford a câştigat în premieră titlul "Motorul Anului". Unitatea câştigătoare este propulsorul 1.0 EcoBoost, care a câştigat trei categorii: "Motorul Anului", "Cel mai bun motor nou" şi "Cel mai bun motor mai mic de un litru".
Duminica, 29 Mai 2011 | Tehnologie

Fiat anunţă trei versiuni noi pentru motorul TwinAir de 0.9 litri

Oficialii Fiat au anunţat că vor să introducă trei versiuni noi ale motorului TwinAir de 0.9 litri. Vorbim despre o variantă de 105 cai,una de 65 de cai şi o versiune care va utiliza GPL şi benzină.
Joi, 19 Mai 2011 | Modele noi

Fiat răspunde la succesul motorului TwinAir: Creştem producţia!

În baza succesului înregistrat la concursul "Motorul Anului 2011", cei de la Fiat au decis să ofere propulsorul şi pe Ypsilon şi Punto Evo, alături de creşterea dramatică a producţiei.
Miercuri, 18 Mai 2011 | General

OFICIAL: Fiat TwinAir de 0.9 litri este Motorul Anului 2011

Fiat a câştigat titlul "Motorul Anului 2011" cu unitatea TwinAir de 0.875 litri. Motorul a surclasat şi rivalii de la categoriile "cel mai bun motor nou", "cel mai ecologic motor" şi "cel mai bun motor mai mic de un litru".