Potrivit celor mai noi informații, Tesla ar fi renunțat la planurile sale de a înființa o nouă uzină de mașini electrice în Spania. Uzina ar fi trebuit să fie construită la Valencia, însă o scurgere de informații cu privire la planul mărcii americane a dus la decizia de retragere.

Barcelona refuză să împartă Marele Premiu al Spaniei cu Valencia

Barcelona vrea să rămână în calendarul Formulei 1 şi în sezonul 2014, în ciuda unui acord anterior semnat cu Valencia pentru alternarea celor două circuite.
Miercuri, 19 Decembrie 2012 | Formula 1

Barcelona renunţă la alternanţa cursei din Spania cu circuitul de la Valencia

Reprezentaţii circuitului de la Barcelona au anunţat că vor găzdui Marele Premiu al Spaniei până în 2016, în ciuda unei înţelegeri anterioare cu Valencia pentru alternarea curselor.
Marti, 03 Iulie 2012 | Formula 1

Alonso, interesat să realizeze designul unui circuit de Formula 1

Fernando Alonso a dezvăluit că ar fi interesat să stabilească configuraţia unui circuit de Formula 1 după ce se va retrage din activitate.
Luni, 25 Iunie 2012 | Formula 1

Raikkonen, dezamăgit că nu a putut lupta pentru victorie

Kimi Raikkonen admite că şi-ar fi dorit să câştige Marele Premiu al Europei, motiv pentru care nu este pe deplin mulţumit cu locul doi ocupat în cursă.

Red Bull acuză o conspiraţie împotriva lui Vettel cu ajutorul Safety Car-ului

Helmut Marko a sugerat că FIA a introdus Safety Car-ul pe circuit în cursa de la Valencia pentru a compacta plutonul după ce liderul Sebastian Vettel se distanţase la peste 20 de secunde.

Schumacher: "Pentru astfel de curse emoţionante am revenit în Formula 1"

Michael Schumacher spune că unicul motiv pentru care a revenit în Formula 1 a fost să obţină rezultate pozitive la capătul unor curse spectaculoase precum cea de la Valencia.

Alonso, fără cuvinte după "cea mai emoţionantă victorie din carieră"

Fernando Alonso şi-a găsit cu greu cuvintele după victoria nesperată de la Valencia, pe care o consideră "cea mai emoţionantă din carieră".
Duminica, 24 Iunie 2012 | Formula 1

Schumacher scapă de penalizare, dar alţi trei piloţi sunt pedepsiţi

Michael Schumacher a evitat o penalizare de 20 de secunde în clasamentul cursei de la Valencia, însă Jean-Eric Vergne, Pastor Maldonado şi Kamui Kobayashi au fost aspru sancţionaţi.
Duminica, 24 Iunie 2012 | F1 TOP

Alonso a câştigat la Valencia! Schumacher, primul podium de la revenirea în F1!

Fernando Alonso a câştigat la Valencia, iar Michael Schumacher a terminat pe locul 3 şi a obţinut astfel primul podium de la revenirea în Formula 1 la capătul unei curse pline de spectacol şi răsturnări de situaţie.

Glock nu va participa în cursa de la Valencia

Marussia a anunţat oficial că Timo Glock nu va lua startul în Marele Premiu al Europei din cauza unei infecţii intestinale.

GP3: Vişoiu, locul 12 în a doua cursă de la Valencia

Robert Vişoiu a ocupat locul 12 în a doua cursă de GP3 de la valencia după ce a recuperat nouă poziţii pe parcursul celor 14 tururi.
Sambata, 23 Iunie 2012 | Formula 1

GP3: Vişoiu a abandonat în prima cursă de la Valencia

Robert Vişoiu a abandonat în prima cursă de GP3 de la Valencia după ce a fost implicat într-un incident chiar în primul tur.

Vettel: "Este imposibil de anticipat cine va câştiga duminică"

Sebastian Vettel susţine că orice este posibil în cursa de duminică de la Valencia în care va pleca din pole position.
Sambata, 23 Iunie 2012 | F1 TOP

Vettel va pleca din pole position în Marele Premiu al Europei!

Sebastian Vettel a obţinut pole position-ul la Valencia într-o sesiune de calificări plină de surprize, în care Fernando Alonso, Michael Schumacher şi Mark Webber au ratat prezenţa în ultima parte.

Valencia, antrenamente 3: Button, cel mai bun timp

Jenson Button i-a devansat pe cei doi piloţi de la Lotus în drumul spre prima poziţie în ultima sesiune de antrenamente de la Valencia.

GP3: Vişoiu, locul 14 în calificările de la Valencia

Robert Vişoiu va pleca de pe poziţia a 14-a a grilei de start în prima cursă de GP3 de pe circuitul de la Valencia.

Hamilton şi Button, nemulţumiţi de comportamentul monopostului

Lewis Hamilton şi Jenson Button au avertizat că McLaren trebuie să opereze modificări la setările monopostului din cauza unor probleme întâmpinate în antrenamentele de vineri.
Vineri, 22 Iunie 2012 | Formula 1

Valencia, antrenamente 2: Vettel, cel mai rapid

Sebastian Vettel a stabilit cel mai bun timp în a doua sesiune de antrenamente de la Valencia, care a fost marcată de apariţia a numeroase surprize în plutonul fruntaş.

Valencia, antrenamente 1: Maldonado, cel mai bun timp

Pastor Maldonado a stabilit cel mai bun timp în prima sesiune de antrenamente de la Valencia şi i-a devansat pe cei doi piloţi ai echipei Red Bull Racing.

Ferrari, Renault, McLaren, Red Bull, Mercedes-Benz, Force India, Toro Rosso, Hamilton, Alonso, video