Surprinzător, ansamblul format stâlpul C+lunetă, privit din lateral, îmi amintește subtil și de R. Fuego! Pe măsură ce o studiez, descopăr că mașina asta are multe gene de la înaintașii Renault.
Mă refeream la procesul de transformare a reziduurilor colectate pentru a obține cerneală. Ce credeați, e gratis?
În altă ordine de idei, conceptul nu e chiar nou. Am văzut acum câțiva ani un documentar despre nevoia crescândă de energie a omenirii și despre reversul acesteia: poluarea. Erau prezentate mai multe soluții. Una dintre ele mergea pe ideea de a continua să ardem combustibili fosili în termocentrale, dar cu o investiție suplimentară: montarea unor filtre speciale pe coșurile de evacuare a fumului. Aceste filtre captau CO2, care era apoi introdus niște instalații de transformare, rezultând oxigen și carbon. Carbonul devenea apoi un soi de hidrocarbură ce putea fi reintrodusă în combustia termocentralei. Astfel, se elimina problema gazelor cu efect de seră. Dar tot procesul de captare și transformare se făcea cheltuind un mic procent de energie electrică (că doar nu ne prostim cu perpetuum mobile). Acest mic procent era obținut (ca să nu mai ardem iar cărbuni) din surprusul produs în acel moment de centrale tampon: solare, eoliene, hidro. Cine știe cum funcționează sistemul energetic, înțelege despre ce vorbesc.
Ultimele comentarii
1308 in total