Insa nu cred ca un motor pe benzina, oricat de imbunatatit, va determina disparitia motoarelor diesel. De ce? Pentru ca motorina ramane un produs obtinut din petrol. Ce vor face rafinariile cu surplusul de motorina? Il vor stoca la nesfarsit? O cantitate atat de mare va determina scaderea drastica a pretului carburantilor diesel. Atunci, constructorii vor imbunatati si motoarele cu aprindere prin compresie. Ideal ar fi sa se dezvolte motoare mai flexibile, care sa admita cat mai multe tipuri de combustibili, respectand, bineinteles, normele de poluare. Daca toate aceste incercari vor fi viabile d.p.d.v. economic, motoarele cu ardere interna vor mai rezista un timp pe piata. Eventual, vor fi integrate in sisteme hibride.
Totuși, nu am aflat ce metodă au adoptat cei de la Nissan pentru a varia raportul de compresie. Existau dinainte câteva încercări, fiecare cu specificul lor. Când aflăm mai multe despre motorul celor de la Nissan? Dacă e un produs de serie, e clar că totul este protejat prin patent. De ce atâta mister?
Ultimele comentarii
1308 in total