- Home
- ŞTIRI
- TEST DRIVE
-
Maşini noi
- Topul celor mai economice mașini de oraș
- Cele rapide masini sub 30000 euro
- Topul mașinilor cu cele mai mari consumuri
- Top mașini diesel cu un consum incredibil de mic
- Topul mașinilor de oraș cu cel mai mare portbagaj
- Top SUV-uri cu cel mai mare portbagaj
- Cele mai mici mașini disponibile pe piața din România
- Cele mai mari mașini disponibile pe piața din România
- Cele mai scumpe mașini disponibile la vânzare în România
- Cele mai ieftine mașini din România
- Cele mai ieftine SUV-uri mici din România
- Topul mașinilor electrice cu cele mai mari baterii disponibile la noi în țară
- Cele mai scumpe mașini electrice disponibile în România
- Cele mai ieftine mașini electrice disponibile în România
- RETRO
- Login
Briatore, in razboi cu BMW si Williams
Publicat Joi, 07.08.2008
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Echipele de Formula 1 au amanat momentan orice decizie in privinta utilizarii tehnologiei KERS in 2009, dupa ce intalnirea de duminica de Budapesta nu a dat niciun rezultat .
BMW-Sauber, Honda si Williams sunt cele trei echipe care s-au opus amanarii tehnologiei KERS pentru 2009, in timp ce de partea cealalta s-a situat Renault, cel mai fervent sustinator al acestei idei.
Profund nemultumit de pozitia celor trei echipe, Flavio Briatore, seful Renault, nu a ezitat sa critice echipa BMW-Sauber. "BMW ar fi trebuit avertizati dupa acel accident", a declarat Briatore referindu-se la incidentul din cadrul testelor de la Jerez, cand un mecanic al echipei a suferit un soc electric .
Frank Williams, seful echipei Williams, a avut insa parte de critici si mai dure din partea oficialului italian. "Nu il inteleg pe Frank Williams. Am calculat ca dezoltarea si rularea sistemului va costa 700.000 de euro pe cursa. Daca Frank imi spune ca costurile de dezvoltare sunt de numai 2 milioane, nu pot decat sa rad.
Adauga un comentariu
Trimite-ne mesajul tău
Briatore profita de prietenia lui cu Bernie pentru a face declaratii in dreapta si in stanga.
Orice zi de amanare va dubla costurile. Cel mai bine il testezi in cursa. Data fiind reducerea zilelor de testare, amanarea cu 1 an nu va face decat sa avantajeze echipele mari ce pot baga extrem de multi bani in cercetare si avand nevoie de putine zile de testare.
Chiar daca va fi introdus peste 1 an, tot nu va putea fi perfect. Regimul de cursa arata cel mai bine deficientele sistemului.
Eu sunt pentru introducerea KERS (desi in esenta este o idee dobitoaca dat ffind ca vorbim de masini ce, din punct de vedere ecologist, sunt planet killer).