Schumacher, locul 6 în topul piloţilor din 2012 într-o analiză germană

Luni, 20.08.2012
Michael Schumacher a fost poziţionat pe locul şase într-un clasament al celor mai buni piloţi din prima parte a sezonului 2012 realizat de publicaţia germană Auto Motor und Sport.

Fernando Alonso este liderul clasamentului general, dar şi al unui top realizat de publicaţia germană Auto Motor und Sport pe baza punctelor obţinute în cele 11 curse de până acum şi pentru alţi factori precum performanţele în comparaţie cu coechipierul, monopostul avut la dispoziţie, accidentele şi chiar norocul.

Spaniolul a oobtinut 9.09 puncte dintr-un maxim posibil de 10 în analiza publicaţiei germane şi este lider absolut al clasamentului, fiind urmat la mare distanţă de dublul campion mondial Sebastian Vettel, care a obţinut doar 7.64 puncte.

Urmareste Automarket
Una dintre cele mai mari surprize este Michael Schumacher, care ocupă locul şase în topul Auto Motor und Sport cu 6.73 puncte, deşi în clasamentul general este doar pe locul 12 cu 29 de puncte.
Argumentele publicaţiei sunt însă numeroasele defecţiuni tehnice la monopostul Mercedes AMG, care l-au împiedicat pe septuplul campion mondial să obţină rezultate mai bune.
De altfel, Schumacher este mai bine poziţionat inclusiv decât coechipierul său Nico Rosberg, care ocupă locul nouă în ciuda faptului că a câştigat cursă din China din luna aprilie.

Un alt pilot care a câştigat o cursă în acest sezon, Pastor Maldonado, ocupă doar locul 23 în clasamentul publicaţiei, întrucât după succesul de la Barcelona nu a mai reuşit să câştige niciun punct.