Vişoiu, locul 14 în prima cursă de GP3 de la Monaco

Publicat Vineri, 25.05.2012
Robert Vişoiu a terminat pe locul 14 prima cursă de GP3 de pe circuitul de la Monaco.

Pilotul român Robert Visoiu a obţinut locul 14 în cursa inaugurală de pe circuitul de la Monaco din cadrul etapei de GP3.

Plecat de pe poziţia a 18-a a grilei, pilotul echipei Jenzer Motorsport a urcat trei poziţii pe parcursul primului tur după ce i-a depăşit pe Suranovich, Machado şi Daly.

Oportunităţile limitate de depăşire, caracteristice circuitului stradal de la Monaco, l-au împiedicat să lupte pentru o poziţie superioară, pe care a reuşit însă să o câştige după abandonul suferit de coechipierul său de la Jenzer Motorsport, Niederhausen. Astfel, Vişoiu a terminat cursa pe locul 14, poziţie de pe care va lua startul şi în a doua cursă de la Monaco.

Aceasta va avea loc sâmbătă la ora 18:55, iar înregistrarea acesteia va putea fi urmărită pe postul de televiziune DigiSport 3 începând cu ora 20:30.