Motorsport

Luni, 05 August

Formula 1: Mercedes anunță că Bottas și Ocon luptă să fie coechipierul lui Hamilton în 2020: "Nu va fi deloc o decizie ușoară"

Mercedes a anunțat că numele coechipierului lui Lewis Hamilton pentru sezonul 2020 va fi ales între Valtteri Bottas și Esteban Ocon, iar o decizie ar putea fi luată în această vară.
Valtteri Bottas a obținut două victorii în primele patru curse ale sezonului, însă ulterior finlandezul a fost surclasat în mod repetat de... 11 comentarii

Motorsport: Red Bull Romaniacs 2019: cea mai dură competiție de hard enduro din lume a fost câștigată de un german în vârstă de 21 de ani

Manuel Lettenbichler a devenit la 21 de ani cel mai tânăr câștigător al Red Bull Romaniacs. Neamțul a câștigat cea mai dură competiție de hard enduro din lume la zece ani de la victoria obținută de tatăl său, Andreas Lettenbichler.
A 16-a ediție a Red Bull Romaniacs (Sweet 16), cea mai dificilă competiție de hard enduro din lume, a ajuns la final. Evenimentul s-a desfășurat... 1 comentariu

Motorsport: Estonianul Ott Tanak câștigă Raliul Finlandei: Esapekka Lappi și Jari-Matti Latvala au completat podiumul

Ott Tanak s-a impus în etapa de WRC (Campionatul Mondial de Raliuri) din Finlanda, aceasta fiind a patra victorie a estonianului din actualul sezon. Pilotul Toyota ocupă prima poziție în clasamentul general cu un avans de 22 de puncte.
Weekend-ul care tocmai s-a încheiat a fost unul plin pentru pasionații de motorsport. Aceștia au putut urmări atât etapa de WRC... 1 comentariu
Duminica, 04 August

Formula 1: Hamilton a câștigat cursa de la Hungaroring după o strategie excelentă la boxe! Verstappen și Vettel au completat podiumul

Lewis Hamilton a câștigat cursa din Ungaria cu trei tururi înainte de final după ce a efectuat o oprire suplimentară la boxe și a recuperat aproape 20 de secunde pentru a-l depăși pe Max Verstappen, care a completat podiumul alături de Sebastian Vettel.
După cursa memorabilă de la Hockenheim, Formula 1 a revenit la "rețeta" tradițională pe circuitul de la Hungaroring, unul pe care depășirile sunt foarte... 42 comentarii
Sambata, 03 August

Formula 1: Verstappen relansează lupta pentru titlu: pilotul Red Bull a obținut pole position-ul în Ungaria în fața lui Bottas și Hamilton

Max Verstappen a obținut pole position-ul pe circuitul de la Hungaroring și a relansat lupta pentru titlul mondial după ce i-a învins pe cei doi piloți Mercedes, Valtteri Bottas și Lewis Hamilton.
Red Bull Racing a confirmat indiciile oferite în antrenamentele de vineri și a obținut pole position-ul pentru Marele Premiu al Ungariei prin Max... 17 comentarii
Vineri, 02 August

Formula 1: Red Bull oferă indicii că poate lupta pentru victorie la Hungaroring: Hamilton și Gasly, cei mai rapizi în antrenamente

Lewis Hamilton și Pierre Gasly au fost cei mai rapizi în antrenamentele de vineri de la Hungaroring, în care Red Bull a oferit indicii că poate lupta cu Mercedes pentru victorie.
Mercedes a demonstrat că deține un monopost rapid și pe circuitul de la Hungaroring, însă Red Bull are potențialul de a furniza o nouă... 8 comentarii

Motorsport: Sebastien Ogier se retrage din WRC la sfârșitul sezonului 2020: francezul cu șase titluri de campion mondial nu va părăsi complet motorsportul

Pilotul francez Sebastien Ogier a anunțat că la finalul sezonului 2020 se retrage din Campionatul Mondial de Raliuri. Ogier deține șase titluri de campion mondial, iar în prezent concurează alături de Citroen.
În 2018, Sebastien Ogier a semnat un contract pe o perioadă de doi cu Citroen. Pilotul francez a menționat atunci că nu știe dacă la finalul...
Joi, 01 August

Formula 1: Avancronica Marelui Premiu al Ungariei: Verstappen începe să spere la titlu după victoriile din Austria și Germania

Max Verstappen ar putea relansa în mod surprinzător lupta pentru titlu în cazul în care va câștiga pe circuitul de la Hungaroring, după cele două victorii din Austria și Germania.