Uzina Volkswagen din Hanovra împlinește 70 de ani

de Alexandru Monenciu
Vineri, 06.03.2026
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Divizia de vehicule comerciale de la Volkswagen se pregătește să deschidă șampania și să marcheze cei 70 de ani pe care uzina din Hanovra îi va împlini în data de 8 martie.

Încă din 1950, primul Volkswagen Transporter, cunoscut sub denumirea T1, a fost construit alături de celebrul Beetle la Wolfsburg. Dar, pe măsură ce popularitatea lui Transporter T1 creștea, cererea tot mai mare făcea dificilă această producție combinată.

Astfel, în 1955, Volkswagen ia decizia să construiască o uzină separată la Hanovra. Fabrica a fost finalizată într-un an, astfel că primul Transporter T1 părăsea linia de asamblare a noii uzine în data de 8 martie 1956.

Au urmat apoi celelalte generații ale lui Transporter, de la T2 la T6.1. În prezent, la Hanovra sunt asamblate modele ca Multivan (diesel și PHEV), electricul ID.Buzz și varianta ID.Buzz Cargo. Până în 2040, Volkswagen Vehicule Comerciale intenționează ca producția la uzina din Hanovra să fie neutră din punct de vedere al emisiilor de carbon.

Tot în prezent, uzina din Hanovra a demarat producția de pre-serie a lui ID.Buzz 100% autonom. Pe parcursul anului, aici vor fi asamblate circa 500 de vehicule autonome, care vor fi utilizate pentru diverse proiecte din Europa și Statele Unite ale Americii.

Viitorul Volkswagen ID.Buzz 100% autonom va intra în producția de serie în 2027.

via Volkswagen Vehicule Comerciale

Comentarii (0)

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru