Volkswagen va investi 160 de miliarde de euro până în 2030

de Silvian Irimia
Luni, 08.12.2025
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Grupul german a anunțat că va investi până la 160 de miliarde de euro în diferite segmente din cauza dificultăților întâmpinate pe piețele din SUA și China.

Grupul Volkswagen plănuiește să investească 160 de miliarde de euro până în 2030, a declarat directorul executiv Oliver Blume. Această investiție reflectă o politică de reducere a costurilor în contextul în care cel mai mare producător auto din Europa se confruntă cu o criză majoră în două piețe-cheie: China și Statele Unite.

Cheltuielile totale, actualizate anual ca parte a planului de investiții pe 5 ani al Volkswagen, se compară cu 165 de miliarde de euro pentru perioada 2025–2029 și 180 de miliarde de euro pentru 2024–2028, 2024 marcând un vârf.

De atunci, Grupul Volkswagen a fost afectat de tarifele la importurile din SUA și de concurența acerbă din China.

Acest lucru a lovit profiturile mai ales la Porsche, care vinde aproximativ jumătate din mașinile sale în aceste două piețe și a anunțat o retragere semnificativă a strategiei sale privind vehiculele electrice.

Blume a declarat că accentul în cel mai recent plan de cheltuieli este pus pe „Germania și Europa”, inclusiv pe produse, tehnologie și infrastructură.

El a spus că discuțiile privind un program extins de economii la Porsche se vor prelungi până în 2026.

via Reuters

Comentarii (0)

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru