Valtteri Bottas

Sambata, 04 Iulie 2020

Formula 1: Bottas va pleca din pole position în cursa de Formula 1 din Austria! Hamilton, învins de finlandez cu numai 0.012 secunde

Valtteri Bottas a obținut cel mai bun timp în calificările pentru Marele Premiu al Austriei și va fi urmat pe grila de start de Lewis Hamilton și Max Verstappen.
Luni, 29 Iunie 2020

Formula 1: Mercedes schimbă culorile noului monopost: Hamilton și Bottas vor concura în negru ca măsură pentru lupta împotriva rasismului

Mercedes a decis să schimbe culorile noului monopost pentru sezonul 2020 în negru ca reacție la campania împotriva rasismului.
Joi, 11 Iunie 2020

Formula 1: Bottas este convins că nu va fi înlocuit cu Vettel în 2021: "Mercedes mi-a spus că nu-l ia în considerare pe german"

Valtteri Bottas susține că a fost informat de oficialii Mercedes că Sebastian Vettel nu reprezintă o opțiune pentru sezonul 2021, în ciuda declarațiilor anterioare făcute de șeful Toto Wolff.
Vineri, 29 Noiembrie 2019

Formula 1: Bottas, cel mai rapid în antrenamentele de vineri din Abu Dhabi: sesiuni cu accidente pentru Vettel și Leclerc

Valtteri Bottas a fost cel mai rapid în ambele sesiuni de antrenamente libere de vineri din Abu Dhabi, în care Sebastian Vettel și Charles Leclerc au fost pe rând victimele unor accidente ușoare.
Duminica, 03 Noiembrie 2019

Formula 1: Bottas va pleca din pole position în cursa din Statele Unite! Hamilton, doar locul 5

Valtteri Bottas va pleca din pole position în Marele Premiu al Statelor Unite, în timp ce Lewis Hamilton va fi doar al cincilea în cursa în care poate deveni campion mondial pentru a șasea oară.
Duminica, 13 Octombrie 2019

Formula 1: Bottas a câștigat Marele Premiu al Japoniei! Vettel, locul doi după un start ratat, Hamilton urcă pe podium

Valtteri Bottas a câștigat cursa de la Suzuka după ce a profitat de startul ratat al lui Vettel, care a reușit ulterior să reziste în fața unui atac final al lui Lewis Hamilton pentru a încheia pe locul doi.
Vineri, 11 Octombrie 2019

Formula 1: Formula 1 Japonia: Mercedes a dominat antrenamentele. Calificările, amânate pentru duminică din cauza unui taifun

Valtteri Bottas și Lewis Hamilton au fost cei mai rapizi în atrenamentele de vineri de la Suzuka, în timp ce calificările de sâmbătă au fost amânate pentru duminica din cauza unui taifun.
Duminica, 29 Septembrie 2019

Formula 1: Hamilton a câștigat cursa din Rusia după un abandon al lui Vettel! Bottas și Leclerc completează podiumul

Lewis Hamilton a obținut în Rusia prima victorie după pauza de vară ca urmare a unui abandon suferit de Sebastian Vettel și a unei strategii riscante pentru Charles Leclerc care nu a avut efect.
Sambata, 28 Septembrie 2019

Formula 1: Leclerc a obținut în Rusia al patrulea pole position consecutiv în Formula 1! Hamilton îl învinge pe Vettel în lupta pentru locul doi

Charles Leclerc a obținut în Rusia al patrulea pole position consecutiv și va fi acompaniat pe prima linie a grilei de start de Lewis Hamilton, care a reușit să-l învingă pe Sebastian Vettel cu numai 0.023 secunde.
Joi, 29 August 2019

Formula 1: Noutăți pe grila de start pentru sezonul 2020: Ocon îl înlocuiește pe Hulkenberg la Renault, Bottas și-a prelungit contractul cu Mercedes

Esteban Ocon a semnat un contract cu Renault pentru sezonul 2020 și îl va înlocui pe Nico Hulkenberg, în timp ce Valtteri Bottas și-a prelungit acordul cu Mercedes pentru încă un sezon.