Carlos Sainz rămâne lider în Raliul Dakar

Publicat Marti, 04.01.2011
Carlos Sainz a câştigat şi a doua etapă din Raliul Dakar 2011 şi rămâne lider în clasamentul general. Românul Mani Gyenes a terminat pe locul 21 la clasa moto.

Carlos Sainz a rămas imbatabil în Raliul Dakar şi după cea de-a doua etapă desfăşurată luni pe un traseu de 324 de km intre localităţile argentiniene Cordoba şi San Miguel de Tucuman.

Spaniolul, care îşi apără în acest an titlul cucerit în Raliul Dakar în 2010, a fost cronometrat cu 3 ore, 11 minute şi 28 de secunde, fiind urmat în clasament de coechipierul său de la Volkswagen, Nasser Al-Attiyah.

Performanţa qatarianului nu a fost însă suficient de bună pentru a-l detrona pe Stephane Peterhansel, rivalul care concurează pentru BMW, de pe locul 2 în clasamentul general, diferenţa dintre cei doi coborând acum la 14 secunde.

Volkswagen ocupă la finalul celei de-a doua zile trei dintre primele patru poziţii, însă Mark Miller, al patrulea pilot al echipei, a suferit luni un accident în urma căruia a pierdut aproape 50 de minute. Printr-o experienţă similară a trecut şi Robby Gordon care concurează la volanul unui Hummer, acesta pierzând peste o jumătate de oră în urma unui accident.

MANI GYENES CONTINUA PRESTAŢIILE BUNE

La clasa moto, românul Mani Gyenes a ocupat locul 21 în clasamentul celei de-a două etape, poziţionându-se pe locul 2 în clasamentul piloţilor care au concurat pe motociclete de peste 450 cc. Rezultatul i-a permis acestuia să urce de pe locul 22 pe locul 20 în clasamentul general. Între timp, Marcel Butuza, celălalt roman înscris în Raliul Dakar, a urcat pe locul 83 în clasamentul general, recuperând astfel 36 de poziţii faţă de prima probă specială.