DAKAR 2011: Sainz câştigă etapa, dar Al-Attiyah rămâne lider

Publicat Miercuri, 12.01.2011
Carlos Sainz a câştigat a noua etapă a Raliului Dakar, însă rămâne la peste trei minute în spatele liderului Nasser Al-Attiyah.

Carlos Sainz şi-a respectat promisiunea de a nu renunţa la lupta pentru victorie în Raliul Dakar şi a câştigat detaşat cea de-a noua etapă desfăşurată în regiunea chiliană Copiapo pe o distanţă de 235 km.

Pilotul echipei Volkswagen a fost cronometrat cu două ore, 14 minute şi 39 de secunde la capătul unei probe speciale în care nu a întâmpinat niciun fel de problemă de natură tehnică.

"Sunt fericit, în special pentru că dunele şi deşertul nu sunt tipurile mele de teren preferat. Am pilotat bine şi după 100 km l-am ajuns şi depăşit pe Nasser. A avut o pană, dar după aceea a revenit. Miercuri eu voi fi cel care deschide ziua, aşa că rolurile se vor inversa", a declarat spaniolul.

În ciuda succesului lui Sainz, Al-Attiyah rămâne lider în clasamentul general cu un avans de trei minute şi 18 secunde, în timp ce podiumul este completat de un alt pilot de la Volkswagen, Giniel de Villiers. Între timp, francezul Stephane Peterhansel a pierdut din nou teren şi se află la o oră şi 42 de minute în urma liderului.

GYENES, LIDER ÎN CLASA MARATON DE LA MOTO

Romanii Mani Gyenes şi Marcel Butuza au continuat parcursul bun şi în această etapă, ocupând locurile 30 şi, respectiv, 61. În urma acestor rezultate, Gyenes ocupă poziţia 21 în clasamentul general şi locul 1 la clasa Maraton, dedicată participanţilor care nu schimba motoarele pe tot parcursul Raliului Dakar. Butuza ocupă locul 64 la general şi locul 14 în clasa motoarelor de peste 450 cmc.