Ştiri despre Ford
-
Ford anunță debutul pachetului exterior Black Package pentru modelul Kuga. Acesta aduce, printre altele, un set de jante de 20 de inch, vopsite în negru, și un plafon finisat în aceeași culoare. (Miercuri, 07 Mai)
-
Constructorul american de automobile anunță o serie de îmbunătățiri pentru modelul cu zero emisii Mustang Mach-E. Lista include și o pompă de căldură, disponibilă acum încă din standard pentru toate versiunile. (Miercuri, 16 Aprilie)
-
Potrivit celor mai recente informații, venite chiar din partea reprezentanților Ford Europa, producția modelului Focus va fi oprită definitiv în luna noiembrie 2025. (Joi, 06 Martie)
-
În prima lună din 2025, uzina Ford Otosan de la Craiova a produs cu 5.6% mai multe vehicule, comparativ cu aceeași lună din 2024. Uzina din Bănie are o capacitate maximă, anuală, de 272.000 de unități. (Miercuri, 12 Februarie)
-
A fost lansată o nouă linie feroviară, multimodală, între uzina Ford Otosan de la Craiova și Istanbul. Pe această rută vor fi transportate componente de producție din Turcia în România și mașini produse la noi în țară spre Turcia. (Duminica, 09 Februarie)
Intrebari & Raspunsuri
Close
Inchide notificarea pentru
crezi tu ca modelul actual e prea rigid?
Eu ma uit la pozele din articol si nu mi se pare deloc ca seamana cu fiesta (la exterior).
Eu zic ca arata f. ok (bineinteles e o schimbare majora).
La cum tine cel care conduce mainile pe volan ..sunt sigur ca verdictul dat este influentat de alte review-uri din vest ..
In fine ..cred ca se inscrie la frumuseste cu ce este in clasa compacta.
Mai importanta va fi fiabilitatea si siguranta.
Daca vrei sport iti iei ST ..sau RS
Nu am condus inca focus 3 dar ..recunosc ca nu imi place cum arata
Grila din fata mi se pare urata, interiorul la ford nu a fost niciodata un pct forte deci nimic nou
Vb cuiva sa ii vedem fiabilitatea
Ce naiba de cuplu mai au si dieselurile astea. Eu am un Lacetti 1.6 16v cu 150Nm si accelereaza tot in 10.9 secunde. Sa inteleg ca exista cuplu de motor diesel si cuplu de motor pe benzina? Poate ma ilumineaza cineva :D. Merci!
in oras oare cat ia? 8-9l?
deci la voi un motor de 115 CP este surclasat de unul de 120 CP???
dar faptul ca Focusul are consum combinat 4.2l% iar Fiat Bravo 4.8l% ?
dar emisiile CO2 109 g la Ford si 125 g la Fiat?
Ce ii lipseste acestui grup/motor pentru a lua 4 stele sau 5 ? Are putere mare, cuplu mare, consum mic, 6 trepte, sistem StopStart, emisii Co2 mici, antifonare buna, timonerie buna..
Prosti mai sunt constructorii astia ca scot masini cu 7,8 si in curand 9 trepte !
@baboon, da-mi voie sa ma indoiesc de abilitatile celor care testeaza sa scoata consumul cel mai mic pe care-l poate masina !
Ei iau masina in teste si scot "untul" din ea, iar apoi iti prezinta consumul !
Eu scot la o Vectra b 1,6 16 valve de de 14 ani vechime, pe un drum Iasi- Buc. si retur 5,9-6 % daca ma pun pe condus economic, 70 in localitati, maxim 120 in afara !
Numai ca economia nu sta doar in viteza, mai trebuie sa stii si in ce fel sa apesi acceleratia(fara picior de caramida), cand sa schimbi viteza, cum si cand sa folosesti frana de motor !
!!! . . . imi plac si mie excalamatiile astea . . .
daca tu mergi cu 6% iasi-bucuresti te invit sa iei loc si sa te mandresti cu faptul ca faci parte din majoritate ;) . . . si noi tot atat consumam (ba chiar a mea de 1.6i 16v a facut odata demult un bucuresti-targoviste-bucuresti cu 5,2% ... dar nu ma grabeam)
daca te indoiesti de ceea ce poate echipa AM in ceea ce priveste citirea calculatorului de bord dupa rularea cu 130km/h vre-o 10km . . . pot sa-ti spun ca ai o problema.
daca ai impresia ca poti merge cu o masina diesel altfel decat este proiectata ... te invit sa incerci sa schimbi treapta superioara inainte de turatia optima sau mult peste - o sa observi de ce benzinele se numesc "elastice".
si nu vorbesc din auzite - al meu 2.0 consuma 7,5% in bucuresti si creste spre 9% cand dau de cozi interminabile.
@serd, ti-ai luat certificat de mama omida. vezi sa nu te impiedici.
Cam asta vroiam sa spun despre AM, ca datele lor de consum sunt de obicei irelevante, facute doar pe baza calculatorului, pe o distanta prea mica si in conditii de rulare mai degraba sporiva decat economica !
Nu-i nevoie sa ma inviti tu sa fac diverse experimente ca stiu foarte bine toate posibilitatile din experienta !
Aici este buba,cu turatia optima, pe care fiecare o intelege diferit din cate am observat !
Turatia optima de schimbare intr- o treapta superioara pentru economie este de 2000 rpm la majoritatea motoarelor diesel, in regim normal de condus, fara rampe, greutati in masina sau accelerari bruste. Exact la fel vei gasi si in majoritatea cartilor tehnice ale automobilelor !
Al tau consuma cat ai zis . Dar compari al tau diesel de 2,0 cu unul de 1,6 ??...si binenteles ca depinde de trafic, dar vorbim de conditii de trafic normal !
Ia un 1,5 dci de care vrei tu...logan, megane... si vezi daca treci vreodata de 6 in oras !
Iti zic eu, nu treci, deci nu toate consuma la fel si sigur nici acest Focus !
Altfel vorbiti doar din auzite, fara pic de obiectivitate !
Mai mult de atât, nu a condus niciunul dintre jurnaliştii prezenţi la eveniment mai mult de atât, maximul pe care îl puteai să îl parcurgi cu o maşină fiind Bucureşti-Constanţa+împrejurimi- retur Bucureşti. Evenimentul nu permitea un alt program. Nu e ca şi cum mergi acolo de capul tău. Ai conferinţă de presă, ai o oră de sosire, o oră de plecare, nu-i aşa de simplu.
Consumul de 6.5 este înregistrat pe mai multe zeci de kilometri, la viteză constantă (cruise control), iar acesta se stabilizase de mult.
La o rulare mai sportivă, consumul creşte, în mod evident.
Cât despre consumul în regim extraurban (E81+localităţile aferente) am respectat regimul de viteză impus de lege cu ajutorul sistemului de cruise control şi am rulat cu 9 km/h peste cât era permis în zona respectivă. Evident, la cele câteva depăşiri ne-am folosit de puterea motorului şi am lăsat baltă economia de carburant preţ de câteva clipe.
Nu merge nimeni la consum când depăşeşte pe o şosea cu o singură bandă pe sens.
Cât despre comparaţia valorilor obţinute de noi cu cele anunţate în Ciclul ACEA, valorile oficiale sunt obţinute fără faruri aprinse, fără radio, fără aer condiţionat şi fără niciun alt consumator electric.
Ca la fiecare test, farurile au fost aprinse, aerul condiţionat era pornit şi setat pe o temperatură confortabilă, iar radioul funcţiona. Astfel avem rezultate comparabile de la o maşină la alta.
Excepţie fac testele speciale de consum, pe care le notăm ca atare.
Cât despre schimbarea treptelor, am adoptat regimul indicat de computerul de bord al lui Focus, cum facem la fiecare automobil echipat cu acest sistem.
Observ că vorbeşti de condusul fără rampe şi greutăţi în maşină?
Păi scuză-mă, eram cu încă doi colegi în maşină, ambii de 1.80 şi 80 kilograme, plus bagajele aferente. Doar nu vroiai să coborâm din maşină şi să împingem ca să trecem dealul, nu-i aşa?
Cât despre 1.5 dCi, îţi spun din experienţă că "treci" de 6% în oraş (Bucureşti). Nu-i greu. Apropos, 1.5 dCi nu are ce cauta la 5.000 rpm. Tot ce e peste 4.000 rpm e deja risipă.
Imi amintesc ca atunci ca s-a lansat Focus II Jeremy Clarkson a zis "Cumparati prima generatie pana cand Ford nu va strica modelul Focus". L-am injurat pentru afirmatia asta, dar acum ma gandesc ca intr-un fel avea dreptate.
Binenteles ca nu poti merge tot timpul economic, tre' sa mai faci si depasiri !
E bine ca ai facut unele precizari si sunt sigur ca daca ati face un test strict numai pentru rularea economica ati obtine cel putin un litru in minus !
A.C.-ul este un factor foarte important ! Chiar era necesar in perioada asta ? :) Nu-i nevoie sa raspunzi !
O seara buna !
La ce viteza indicata de bord ? Cat km avea in total masina la bord ?
cuplul de 280 Nm al dieselul este de fapt ori o minciuna ori incomplet spus. Corect spus este ca cuplul maxim este de 280 Nm. Acest cuplu scade dramatic o data cu cresterea turatiilor. La un anumit punct, cuplul devine egal cu al unui motor pe benzina la aceeasi turatie, continuand sa scada. Din acel moment cuplul benzinarului devine mai mare decat cel al dieselului.
Deci daca am compara cuplul celor doua motoare la 4500 rpm vom constata ca cuplul benzinarului este net superior dieselului.
... iar 1.5dci ala consuma la fel ca celelalte . . . iar celelalte se incadreaza aproape toate in 7-9% cand vine vorba de mers prin bucuresti (vorbim de masini pana in 2000cmc si 1,5tone - exploatate normal, ca mi-am luat masina cu aer conditionat ca sa nu mai transpir ca in RATB - SI IL FOLOSESC TOCMAI D'AIA!)
din spate nu stiu ca nu e nicio poza
ceea ce spune multe despre acest drive test
Direcţia lui C-Max este mult mai precisă şi îţi oferă un nivel superior de feeling.
Mă aşteptam să fie la fel ca la C-Max, dar a fost o dezamăgire.
Sau cel putin asa era la Focus2 cu directie electric-hidraulica .
Focus 3 are direcţie electrică, fără asistenţă hidraulică.
Cum sa cada la 1000 rpm daca schimbi la 2000 ??? :)))) Fereasca D-zeu !!!
Este clar cu tine, m-am lamurit !
Asa-mi trebuie daca intru in polemica cu unu' care cred ca a condus doar o masina in viata lui si aia pana la servici si inapoi !
Condu o masina cu o cutie automata si ai sa vezi cand iti schimba viteza daca nu apesi acceleratia ca taranu' !
Sau daca tot n-ai avut posibilitatea de a acumula experienta pe mai multe masini, macar trage-ti de pe net manuale tehnice de la diferite marci si ai sa gasesti acolo "exploatarea corecta" a motorului ! Macar de atat sa fii in stare, sa citesti !
Pana atunci, stai in banca ta si nu mai vorbi din auzite si presupuneri !
In aceste conditii de temperatura poti sa mergi doar cu ventilatia simpla, fara sa pornesti degeaba compresorul de AC, doar ca sa consumi semnificativ mai mult si sa ai si pierderi de putere !
Dar era doar o intrebare ...si la care nici nu vroiam raspuns !
Deci, la Focus 2 la directie electrica-hidraulica poti sa schimbi din meniul calculatorului de bord setarea directiei.
Esti sigur ca la C-max nu era setata pe sport si la focus pe confort ?
Vorbesc de setari schimbabile de catre utilizator, nu implicite din fabrica.
Nu-mi dau seama de ce la Focus ar pune pur electrica (daca se poate tehnic asa ceva) si la C-Max electric-hidraulica.
Dragos, chiar daca afara nu e prea cald, daca bate soarele mai ales din fata, in masina mai ales pe locurile din fata se poate crea un fel de efect de sera. Si eu am patit la fel la un moment dat zilele astea. Deci, poate e bine sa o iei mai usor cu tonul asta foarte sigur pe el :)
... iar cresterea de consum nu este atat de semnificativa ... consumi 2 litri dfe motorina la un drum...
Recomand să-ţi iei şi scaune încălzite, sunt foarte plăcute.
Dacă te grăbeşti, vei prinde oferta lor de lansare, au câteva pachete speciale pe care le oferă la un preţ mai bun.
Întreabă la dealer de treaba asta.
3.64/ 2.04/ 1.26/ 0.88/ 0.70
respectiv daca mergi cu treapta 1 la 2000rpm si schimbi treapta 2 o sa iti coboare motorul in ture la 2000*2.04/3.64= 1120 . . .deci imi retrag acel " din 2000 ramai cu 1000" . . . ca ramai cu 1120... care iti folosesc enorm avand in vedere ca un diesel este belea la turatia aia...
Depinde ce regim "urban" ai şansa să întâlneşti.
În condiţiile spuse de unckle, cu Logan 1,5 DCi 85 cp obţin 7 l/100 pe computerul de bord (în realitate este mai mult cu cca 5-10%).
Cu Suzuki Ignis 4x4 1.5 99 cp pe benzină consum cam 12 l/100.
Iar ploicica aia de care vorbeşte are un efect colosal în Bucureşti, încă mă minunez de ce.
Media de viteză este de cca. 10-12 km/h în oraş.
are vreo chestie cu adevarat invovatoare?
Intrebam si eu asa:)
Pentru clasa (de pret) sunt destule "inovatii".
L-am vazut prin trafic si e frumusel ..dar asta depinde de gusturi :)