Loeb a câştigat pentru a opta oară consecutiv Raliul Spaniei!

Luni, 12.11.2012
Sebastien Loeb a câştigat duminică fără emoţii Raliul Spaniei, fiind acompaniat pe podium de Jari Matti Latvala şi Mikko Hirvonen în ultima etapă din acest an.

Esential 9 victorii a obtinut Loeb in cele 13 raliuri ale sezonului
8 victorii consecutive a obtinut Loeb in Raliul Spaniei
76 de victorii este palmaresul lui Loeb la finalul ultimului sezon complet in WRC
9 titluri mondiale si-a trecut Loeb in cont, record absolut in sporturile cu motor
Sezonul 2012 al Campionatului Mondial de Raliuri s-a încheiat duminică cu victoria confortabilă a lui Sebastien Loeb, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate în ultimele şase probe speciale după ce a devenit lider în prima parte a zilei de sâmbătă.

Pilotul echipei Citroen a obţinut astfel a opta victorie consecutivă în Raliul Spaniei şi a 76-a din carieră la finalul ultimului sezon în care concurează cu program complet în WRC. Francezul, care îşi adjudecase deja al nouălea titlu mondial, va participa în WRC şi anul viitor, însă numai în cinci dintre cele 13 raliuri ale sezonului.

Raliul Spaniei a marcat şi retragerea din WRC a echipei de uzină a constructorului Ford, însă în contextul parcursului imperturbabil al lui Loeb americanii au fost nevoiţi să se mulţumească doar cu locul doi obţinut de Jari Mati Latvala.

Ultimul loc pe podium i-a revenit lui Mikko Hirvonen, care a avut unele emoţii pe final în lupta cu Ott Tanak, însă acesta din urmă a suferit un accident şi a abandonat cu numai două probe speciale înainte de final. În acest context, poziţia a patra în clasamentul general i-a revenit norvegianului Mads Ostberg, care a fost lider în prima zi a competiţiei.

La finalul sezonului 2012, Loeb a acumulat 270 de puncte şi l-a devansat pe coechipierul său Hirvonen (213 puncte), în timp ce Latvala şi-a adjudecat poziţia a treia (154 puncte).

În clasamentul constructorilor, Citroen s-a impus în faţa rivalilor de la Ford cu 453 de puncte la 309.