Stiri Motorsport

Marti, 09 Iulie 2019 | Motorsport

Audi a lansat noul R8 LMS GT2: versiunea de competiții cântărește 1.350 de kilograme și promite 640 CP

Audi a publicat primele imagini și detalii referitoare la noul R8 LMS GT2. Versiunea dedicată competițiilor costă 338.000 de euro și mizează pe motorul V10 de 5.2 litri.
Marti, 18 Iunie 2019 | Motorsport | 4 comentarii

Campionatul Mondial de Raliuri va avea mașini hibride începând din sezonul 2022: piloții vor avea un surplus de putere pe probele speciale

Mașinile de raliuri care vor concura în Campionatul Mondial de Raliuri (WRC) începând din sezonul 2022 vor avea sisteme hibride de propulsie furnizate de un producător unic, iar începând din 2025 dezvoltarea acestora ar putea fi extinsă.
Luni, 17 Iunie 2019 | Motorsport | 2 comentarii

Dani Sordo a câștigat dramatic Raliul Italiei pentru Hyundai după o defecțiune tehnică a lui Tanak! Tempestini, podium la clasa WRC2

Dani Sordo a câștigat Raliul Italiei pentru Hyundai după ce avansul de peste 26 de secunde al liderului Ott Tanak s-a năruit în ultima proba specială în urma unei defecțiuni la direcții. Simone Tempestini a obținut locul trei la clasa WRC2, în timp ce Raul Badiu a încheiat pe locul 4 la Junior WRC.
Luni, 17 Iunie 2019 | Motorsport | 4 comentarii

Rezumat video de 60 de minute: Toyota a câștigat Cursa de 24 de ore de la Le Mans cu echipajul #8 Alonso, Nakajima și Buemi după o pană a echipajului #7

Echipajul Toyota #8 (Fernando Alonso, Kazuki Nakajima și Sebastien Buemi) a obținut o victorie nesperată în Cursa de 24 de ore de la Mans după ce echipajul #7 (Mike Conway, Kamui Kobayashi și Jose Maria Lopez) a suferit o pană cu numai 62 de minute înainte de final.
Vineri, 14 Iunie 2019 | Motorsport | 8 comentarii

Schimbări majore în Cursa de 24 de ore de la Le Mans: la clasa LMP1 de prototipuri vor putea concura și hypercar-uri de serie

Producătorii de hypercar-uri vor avea posibilitatea de a concura la clasa de prototipuri a Campionatului Mondial de Anduranță și, implicit, a Cursei de 24 de ore de la Le Mans, începând din 2020. Toyota și Aston Martin și-au anunțat deja participarea.
Luni, 03 Iunie 2019 | Motorsport | 1 comentariu

Ott Tanak s-a impus în Raliul Portugaliei: Thierry Neuville și Sebastien Ogier au completat podiumul

Ott Tanak (Toyota) s-a impus în etapa de WRC (Campionatul Mondial de Raliuri) din Portugalia. Aceasta a fost a treia victorie a estonianului în acest sezon. Pe locul secund a terminat Thierry Neuville, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Sebastien Ogier.
Luni, 13 Mai 2019 | Motorsport | 1 comentariu

Estonianul Ott Tanak câștigă etapa de WRC din Chile: Ogier și Loeb au completat podiumul

Ott Tanak (Toyota) s-a impus în etapa de WRC (Campionatul Mondial de Raliuri) din Chile. Aceasta a fost a doua victorie a estonianului în acest sezon. Pe locul secund a terminat Sebastien Ogier, campionul mondial în exercițiu, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Sebastien Loeb.
Luni, 29 Aprilie 2019 | Motorsport | 1 comentariu

Thierry Neuville obține a doua victorie din actuala stagiune a Campionatului Mondial de Raliuri: belgianul s-a impus în Raliul Argentinei

Belgianul Thierry Neuville a obținut a doua victorie consecutivă în Campionatul Mondial de Raliuri. Podiumul a fost completat de Andreas Mikkelsen și de Sebastien Ogier.
Miercuri, 24 Aprilie 2019 | Motorsport

Din culise: Sebastien Ogier vorbește despre familia sa din Campionatul Mondial de Raliuri și despre lucrurile care îl motivează

Citroen a publicat un scurt clip care îl are în prim-plan pe Sebastien Ogier. Pilotul francez deține șase titluri de campion mondial în WRC, iar în cadrul spotului acesta vorbește despre familia sa din motorsport, dar și despre lucrurile care îl motivează.
Luni, 22 Aprilie 2019 | Motorsport | 1 comentariu

Porsche continuă testele cu viitorul monopost de Formula E: nemții vor debuta în competiția de electrice în sezonul 2019-2020

Porsche a publicat o serie de imagini realizate în timpul testelor cu viitorul monopost de Formula E. Nemții au testat în Spania alături de piloții Neel Jani și Brendon Hartley. Porsche va debuta în Formula E începând cu sezonul 2019-2020.
Joi, 04 Aprilie 2019 | Motorsport | 1 comentariu

Raliul Dakar părăsește America de Sud: următoarele cinci ediții vor avea loc în Arabia Saudită

Arabia Saudită va găzdui următoarele cinci ediții ale Raliului Dakar, după ce organizatorii nu au ajuns la o înțelegere financiară cu statele din America de Sud.
Luni, 01 Aprilie 2019 | Motorsport | 2 comentarii

Prima victorie pentru Thierry Neuville în actuala stagiune a Campionatului Mondial de Raliuri: belgianul a câștigat Raliul Corsicii după un final dramatic

Elfyn Evans a dominat cea de-a patra etapă a WRC, însă o pană de cauciuc pe ultima probă specială a făcut ca pilotul M-Sport Ford să încheie pe locul al treilea. Thierry Neuville și Sebastien Ogier au profitat de ghinionul lui Evans, cei doi clasându-se la finalul etapei din Corsica pe primele două poziții.
Joi, 28 Martie 2019 | Motorsport | 2 comentarii

Volkswagen pregătește o nouă provocare pentru prototipul electric ID R: nemții vor să stabilească un timp de referință pe "Drumul către Rai"

Volkswagen vrea să stabilească un timp de referință pe "Drumul către Rai" din China. Nemții vor miza pe serviciile prototipul electric ID R și pe experiența pilotului Romain Dumas. Drumul măsoară 11 kilometri și include 99 de viraje.
Luni, 11 Martie 2019 | Motorsport | 2 comentarii

Sebastien Ogier câștigă Raliul Mexicului: francezul obține a doua victorie a sezonului

Sebastien Ogier a câștigat Raliul Mexicului și își trece în cont a doua victorie a sezonului. Locul secund a fost ocupat de estonianul Ott Tanak, pilotul Toyota reușind astfel să-și păstreze poziția de lider în cadrul clasamentului general.
Luni, 18 Februarie 2019 | Motorsport | 1 comentariu

Estonianul Ott Tanak câștigă Raliul Suediei: pilotul Toyota trece pe prima poziție în clasamentul general

Ott Tanak (Toyota) a câștigat Raliul Suediei și a urcat pe prima poziție în clasamentul general. Pe locul secund a terminat Esapekka Lappi (Citroen), în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Thierry Neuville (Hyundai).
Duminica, 27 Ianuarie 2019 | Motorsport | 3 comentarii

Sebastien Ogier câștigă Raliul Monte Carlo: francezul aduce victoria cu numărul 100 din istoria Citroen în WRC

Sebastien Ogier a câștigat Raliul Monte Carlo cu un avans de doar 2.2 secunde în fața belgianului Thierry Neuville. Estonianul Ott Tanak termină pe ultima treaptă a podiumului, în fața lui Sebastien Loeb.
Luni, 21 Ianuarie 2019 | Motorsport

Porsche confirmă un viitor model dedicat raliurilor: sportivul nemților va fi gata până în 2020 și va avea la bază noul 718 Cayman GT4 Clubsport

Porsche pregătește un nou model dedicat raliurilor. Acesta va avea la bază versiunea de circuit 718 Cayman GT4 Clubsport, model prezentat în urmă cu doar câteva zile.
Vineri, 18 Ianuarie 2019 | Motorsport

Nasser Al-Attiyah câștigă pentru a treia oară în carieră Raliul Dakar: Toyota obține prima victorie în cea mai dură competiție de rally raid din lume

Nasser Al-Attiyah a câștigat ediția din acest an a Raliului Dakar. Este a treia victorie a pilotul din Qatar în cea mai dură competiție de rally raid din lume. Toyota câștigă primul titlu în Dakar.
Luni, 14 Ianuarie 2019 | Motorsport | 2 comentarii

Campionatul Mondial de Raliuri 2019: constructorii au prezentat mașinile și echipajele cu care atacă cele 14 raliuri din calendar

Citroen, M-Sport Ford, Toyota și Hyundai sunt cele patru echipe care se vor duela în 2019 în Campionatul Mondial de Raliuri. Constructorii au prezentat echipajele și mașinile cu care se vor prezenta în cele 14 runde pregătite pentru acest sezon.
Miercuri, 09 Ianuarie 2019 | Motorsport

Raliul Dakar 2019: Toyota și Mini se luptă pentru supremație în cea mai dură competiție de rally raid din lume

Cea mai dificilă competiție de rally raid din lume a debutat la începutul săptămânii. Raliul Dakar 2019 se desfășoară exclusiv în Peru, iar concurenții vor avea de parcurs peste 5.500 de kilometri. Și în acest an, România este reprezentantă de rider-ul Mani Gyenes.