Stiri Motorsport

Luni, 13 Octombrie 2014 | Motorsport | 3 comentarii

Show la Sibiu Rally Challenge: Titi Aur a parcurs 3 km pe Transfăgărăşan pe două roţi cu un BMW

Octuplul campion naţional de raliuri Titi Aur a făcut spectacol la Sibiu Rally Challenge după ce a parcurs 3 kilometri pe Transfăgărăşan pe două roţi la volanul unei maşini BMW. Competiţia a fost câştigată de Edwin Keleti.
Joi, 09 Octombrie 2014 | Motorsport

Începe Sibiu Rally Challenge: detalii complete despre provocarea Transfăgărăşanului

Sibiu Rally Challenge va avea loc în perioada 10-12 octombrie şi va provoca peste 30 de piloţi să-şi demonstreze abilităţile pe Transfăgărăşan, la Păltiniş şi pe circuitul de rallycross din Sibiu.
Luni, 29 Septembrie 2014 | Motorsport | 1 comentariu

Petter Solberg a câştigat titlul în Campionatul Mondial de Rallycross

Fostul campion de raliuri Petter Solberg a cucerit titlul în ediţia inaugurală a Campionatului Mondial de Rallycross, cu două etape înainte de finalul sezonului.
Luni, 29 Septembrie 2014 | Motorsport | 2 comentarii

Audi a obţinut la Zandvoort prima victorie în DTM din sezonul 2014

Mattias Ekstrom a obţinut duminică pe circuitul de la Zandvoort prima victorie a celor de la Audi în sezonul 2014 al Campionatului German de Turisme.
Vineri, 26 Septembrie 2014 | Motorsport | 6 comentarii

Avancronică DTM: Luptă acerbă între BMW şi Audi pentru titlul constructorilor

BMW şi Audi sunt despărţite de numai 18 puncte în lupta pentru titlul constructorilor în Campionatul German de Turisme, iar confruntarea de la Zandvoort de la malul Mării Nordului ar putea fi decisivă.
Joi, 25 Septembrie 2014 | Motorsport | 2 comentarii

Porsche va construi un nou prototip LMP1 pentru Cursa de 24 de ore de la Le Mans din 2015

Porsche va schimba şasiul şi designul prototipului cu care va concura în Campionatul Mondial de Anduranţă în sezonul următor.
Luni, 22 Septembrie 2014 | Motorsport | 1 comentariu

Nissan dezvăluie planurile pentru lansarea şi testarea prototipului LMP1 pentru Le Mans

Nissan GT-R LM Nismo, prototipul cu care japonezii vor concura în Cursa de 24 de ore de la Le Mans începând din 2015, va fi testat în premieră în octombrie, iar lansarea oficială va avea loc în decembrie.
Luni, 15 Septembrie 2014 | Motorsport | 4 comentarii

Marco Wittmann a devenit matematic campion în DTM! Wehrlein a câştigat etapa de la Lausitzring

Pascal Wehrlein a obţinut prima victorie din carieră în Campionatul German de Turisme, în timp ce Marco Wittmann a cucerit matematic titlul cu două etape înainte de final după ce a obţinut locul şase.
Vineri, 12 Septembrie 2014 | Motorsport | 2 comentarii

Avancronică DTM: Wittmann poate deveni matematic campion la Lausitzring

Marco Wittmann poate cuceri titlul pentru BMW în Campionatul German de Turisme cu ocazia etapei de la Lausitzring, în timp ce alţi cinci piloţi luptă pentru locul doi.
Marti, 09 Septembrie 2014 | Motorsport

Sibiu Rally Challenge, competiţie de motorsport pe Transfăgărăşan ce va avea loc în 9-12 octombrie

Organizatorii Raliului Sibiului vor organiza în prima parte a lunii octombrie competiţia Sibiu Rally Challenge, în cadrul căreia piloţii vor concura în Sibiu, la Păltiniş, dar şi pe celebrul traseu Transfăgărăşan.
Joi, 21 August 2014 | Motorsport | 7 comentarii

Dolce Sport va transmite sezonul inaugural al competiţiei de monoposturi electrice Formula E

Postul de televiziune Dolce Sport a preluat drepturile de transmisiune pentru Formula E, competiţia cu monoposturi electrice a cărei ediţie inaugurală va începe în luna septembrie.
Luni, 18 August 2014 | Motorsport

Wittmann a câştigat cursa de DTM de la Nurburgring şi este aproape de titlu

Marco Wittmann, unul dintre piloţii celor de la BMW, a câştigat cursa de la Nurburgring şi este foarte aproape să devină campion în Campionatul German de Turisme.
Miercuri, 06 August 2014 | Motorsport | 2 comentarii

Top 10: Cele mai bune momente ale carierei lui Colin McRae

Colin McRae a obţinut un singur titlu mondial în WRC, însă cariera sa a fost presărată cu numeroase momente speciale, inclusiv prin participări în Raliul Dakar şi Cursa de 24 de ore de la Le Mans.
Luni, 04 August 2014 | Motorsport | 1 comentariu

Marco Wittmann a obţinut pe Red Bull Ring a treia victorie a sezonului în DTM

BMW a monopolizat podiumul în etapa de pe Red Bull Ring a Campionatului German de Turisme, iar Marco Wittmann şi-a conslidat poziţia de lider după ce a obţinut a treia victorie din acest an.
Vineri, 01 August 2014 | Motorsport

Avancronică DTM: Debut pitoresc pe Red Bull Ring în a doua jumătate a sezonului

Campionatul German de Turisme ajunge în acest weekend pe circuitul Red Bull Ring din Austria, acolo unde Audi, BMW şi Mercedes vor lupta pentru victorie într-un decor pitoresc cu munţi şi pajişti verzi.
Luni, 14 Iulie 2014 | Motorsport | 1 comentariu

Ford ar putea reveni la Le Mans la clasa de prototipuri LMP2

Ford analizează posibilitatea de a reveni în Cursa de 24 de ore de la Le Mans cu un prototip pentru clasa LMP2 bazat pe maşina cu care concurează în competiţia TUDOR United SportsCar Championship.

BMW a obţinut o nouă victorie în DTM prin Maxime Martin, câştigătorul etapei de la Moscova

Maxime Martin a câştigat cursa de la Moscova din cadrul Campionatului German de Turisme şi a obţinut astfel al treilea succes pentru BMW în acest sezon.
Vineri, 11 Iulie 2014 | Motorsport

Avancronică DTM: Competiţia germană ajunge la Moscova

Moscova găzduieşte în acest weekend a cincea etapă a Campionatului German de Turisme, acolo unde Audi caută prima victorie a sezonului.
Joi, 03 Iulie 2014 | Motorsport

Peugeot a început testele cu modelul 2008 DKR pentru Raliul Dakar 2015

Peugeot a demarat testele pentru pregătirea Raliului Dakar din 2015 cu modelul 2008 DKR, care este echipat cu tracţiune spate şi un motor twin-turbo de 340 de cai putere.
Luni, 30 Iunie 2014 | Motorsport

Mercedes a câştigat cursa de DTM de la Norisring prin Robert Wickens

Robert Wickens a obţinut victoria pentru Mercedes în etapa de la Norisring din cadrul Campionatului German de Turisme. Podiumul a fost completat de Audi prin Jamie Green şi Mattias Ekstrom.