Stiri Motorsport

Luni, 19 August 2013 | Motorsport | 1 comentariu

BMW M4 va alerga în DTM în sezonul 2014

Directorul diviziei de motorsport de la BMW a confirmat faptul că marca va folosi viitorul M4 în competiţii începând cu sezonul 2014.
Luni, 19 August 2013 | Motorsport

Loeb, o victorie şi un abandon în etapa de GT Series de la Slovakia Ring

Sebastien Loeb a înregistrat o victorie şi un abandon în etapa din competiţia GT Series desfăşurată pe circuitul Slovakia Ring.

Vişoiu a obţinut doar şase puncte în etapa de Auto GP de la Nurburgring

Robert Vişoiu a obţinut doar şase puncte în cele două curse de Auto GP de la Nurburgring.
Miercuri, 07 August 2013 | Motorsport | 7 comentarii

Yvan Muller va fi coechipierul lui Loeb la Citroen în WTCC

Triplul campion mondial de turisme Yvan Muller va fi unul dintre coechipierii lui Sebastien Loeb în WTCC în sezonul 2014.
Miercuri, 31 Iulie 2013 | Motorsport | 7 comentarii

Ferrari ar putea concura la Le Mans la clasa LMP1 din 2015

Ferrari analizează posibilitatea de a concura în Cursa de 24 de ore de la Le Mans începând din 2015, o decizie urmând să fie luată în acest an, potrivit presei germane.
Marti, 30 Iulie 2013 | Motorsport | 3 comentarii

Ford va concura în Raliul Dakar 2014 cu două exemplare Ranger

Ford va participa la Raliul Dakar 2014 cu două maşini Ranger prin intermediul diviziei din Africa de Sud.
Duminica, 28 Iulie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Robert Vişoiu a câştigat a doua cursă de GP3 de la Hungaroring!

Robert Vişoiu a obţinut duminică a doua victorie a sezonului în GP3 după ce a câştigat pe circuitul de la Hungaroring în fata coechipierului său Carlos Sainz Jr.
Vineri, 26 Iulie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Citroen a efectuat primul test pe circuit cu C-Elysee WTCC, maşina cu care va concura în sezonul 2014 al Campionatului Mondial de Turisme.
Joi, 25 Iulie 2013 | Motorsport | 5 comentarii

Citroen C-Elysee WTCC, maşina cu care Loeb va concura în Campionatul Mondial de Turisme

Citroen a prezentat primele imagini cu Citroen C-Elysee WTCC, maşina cu care Sebastien Loeb va concura anul viitor în Campionatul Mondial de Turisme.
Luni, 22 Iulie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

Un pilot român de raliuri luptă pentru un loc în Academia FIA

Pilotul român de raliuri Raul Badiu luptă cu alţi 24 de piloţi din Europa pentru a obţine finanţare din partea FIA în cadrul Academiei pentru Tineri Piloţi din Austria.
Miercuri, 03 Iulie 2013 | Motorsport | 6 comentarii

POVEŞTILE MOTORSPORTULUI: Pikes Peak sau cursa spre nori

Cursa de la Pikes Peak câştigată de Sebastien Loeb în acest an are o poveste aparte care se întinde pe aproape 100 de ani şi şi-a câştigat locul elita motorsportului într-o manieră inedită.
Luni, 01 Iulie 2013 | Motorsport | 2 comentarii

Vişoiu nu a obţinut niciun punct în cursele de GP3 de la Silverstone

Robert Vişoiu a obţinut locul 12 în prima cursă de GP3 de la Silverstone şi a abandonat în a doua cursă a etapei britanice.
Duminica, 30 Iunie 2013 | Motorsport | 19 comentarii

Sebastien Loeb a spulberat recordul urcării de la Pikes Peak

Multiplul campion mondial din WRC, francezul Sebastien Loeb, a reușit să îmbunătățească radical, cu 1 minut și 30 secunde, recordul urcării de la Pikes Peak. Loeb a oprit cronometrele la 8:13.8.
Joi, 27 Iunie 2013 | Motorsport | 6 comentarii

Loeb şi-a spulberat rivalii în calificările de la Pikes Peak

Sebastien Loeb a impresionat în calificările pentru cursa de la Pikes Peak şi va pleca primul pe celebra ascensiune după ce a fost cu 23 de secunde mai rapid decât rivalii săi.
Miercuri, 26 Iunie 2013 | Motorsport | 3 comentarii

Alpine la Cursa de 24 de ore de la Le Mans - după 35 de ani

Brandul Alpine a revenit în Cursa de 24 de ore de la Le Mans după o absenţă de 35 de ani. Automarket vă prezintă performanţele obţinute şi planurile francezilor pentru viitor.
Marti, 25 Iunie 2013 | Motorsport | 5 comentarii

Citroen confirmă prezenţa în WTCC în 2014 şi anunţă schimbări în programul de WRC

Citroen a confirmat marţi că va concura în Campionatul Mondial de Turisme cu Sebastien Loeb începând din sezonul 2014, când vor avea loc şi schimbări majore în programul de WRC.
Marti, 25 Iunie 2013 | Motorsport | 1 comentariu

REPORTAJ: 24 din 24 în revelionul motorsportului - Cursa de la Le Mans

Nimic nu se compară cu experienţa trăită pe circuitul de la Sarthe în Cursa de 24 de ore de la Le Mans. Nici măcar Formula 1.
Duminica, 23 Iunie 2013 | Motorsport | 31 comentarii

Audi a câștigat pentru a 12-a oară cursa de 24 de ore de la Le Mans. Toyota, pe locul al doilea

Audi a câștigat astăzi la Le Mans cea de-a 81-a ediție a celei mai cunoscute curse de anduranță din lume. Victoria germanilor a fost însă umbrită de decesul pilotului danez Allan Simonsen (Aston Martin).
Sambata, 22 Iunie 2013 | Motorsport | 7 comentarii

Pilotul danez Allan Simonsen a decedat în urma accidentului suferit la Le Mans

Pilotul danez Allan Simonsen a suferit un accident serios la 10 minute după startul cursei de 24 de ore de la Le Mans. În ciuda eforturilor medicilor, pilotul Aston Martin a decedat la spital.
Vineri, 21 Iunie 2013 | Motorsport | 4 comentarii

Audi va pleca din pole-position în cursa de 24 de ore de la Le Mans

Audi a ocupat primele trei poziţii pe grila de start pentru cursa de 24 de ore de la Le Mans. Din pole-position va plecat echipajul Kristensen/Duval/McNish.