Latvala, cel mai rapid în prima sesiune de calificări din istoria WRC

Publicat Joi, 09.02.2012
Jari Matti Latvala a fost cel mai rapid în calificările pentru Raliul Suediei şi îşi va alege primul poziţia pe traseu pentru probele speciale de vineri.

Începând din acest sezon, FIA a introdus un sistem de calificări pentru etapele din cadrul Campionatului Mondial de Raliuri care se desfăşoară pe macadam, iar Raliul Suediei este primul pe listă.

De asemenea, pentru prima oară în istoria WRC, piloţii au fost cronometraţi până la miimile de secundă, întrucât diferenţele pe probele scurte sunt foarte mici.

Desfăşurată pe un traseu cu lungimea de 3.99 km, sesiunea de calificări a fost câştigată de Jari Matti Latvala, după ce pilotul echipei Ford a fost cronometrat cu 1:53.156. Lupta pentru poziţia a doua a fost cea mai echilibrată, iar Mikko Hirvonen (Citroen) a reuşit să-l devanseze cu numai 0.005 secunde pe Ott Tanak, care îl înlocuieşte la M-Sport pe Matthew Wilson, care s-a accidentat la picior.

Ford şi-a adjudecat şi următoarele două poziţii prin rusul Evgeny Novikov (M-Sport) şi pilotul echipei de uzină, Petter Solberg.

Plecat primul pe traseul de calificări, Sebastien Loeb a confirmat că nu este la fel de rapid pe zăpadă şi a terminat calificările doar pe locul şase, în faţa lui Mads Ostberg şi Eyvind Brynildsen.

Întrucât a fost cel mai rapid în calificări, Latvala îşi va alege primul poziţia de pe care va pleca pe traseu în probele speciale de vineri, o decizie urmând să fie luată în funcţiile de prognoza meteo.