Ne jucăm de-a ”uite contractul nu e contractul" pentru că cine l-a semnat nu are nici un interes să-și dezvăluie incompetența și corupția.
Când consorții internaționale cu lucrări majore în portofoliu ori nu sunt atrase, ori le sunt respinse ofertele, ori întâmpină tot felul de situații DOAR în România, atunci problema e în altă parte, nu la ele.
Cum se explică oferte cu preț pe km de autostradă la șes de 3 ori mai mare în România decât în Croația (construită la munte), date de aceeași firmă?
Cum se poate explica alegerea unor soluții dezastruoase ca pe Sibiu-Sebeș, unde excavarea dealului în loc de tunel a dus la surparea tronsonului și la nenumărate intervenții costisitoare ulterioare?
De ce durează enorm procesele de selecție și repartizare a ofertelor? Nu cumva pentru că trebuie acceptate doar firme care satisfac pretențiile și interesele de grup ale diferiților parveniți în funcții cheie?
Ultima poveste de pe Lugoj-Deva și nu numai ar trebui să convingă și ultimul nehotărât care sunt foarte vinovații: CNAIR și ministerul Transporturior, conduse de politruci incompetenți, corupți până-n măduva oaselor, care-și servesc partidul și buzunarul în detrimentul infrastructurii pe care o gestionează execrabil.
Scurtă istorie recentă:
1. Spaniolii sunt pe punctul de a termina lucrările la lotul 3 din Lugoj-Deva de pe A1;
2. Cucul de la minister, prin CNAIR cere 10 ani garanție în loc de 4 și i se dă cu flit, drept pentru care se răzbună și:
3. CNAIR prin mizeria Narcis Neaga, sabotorul infrastructurii, nu recepționează lucrarea și reziliază contractul fără motiv la 99% grad de finalizare;
4. Firma Comsa se adresează curții de arbitraj international;
4. CNAIR caută nod în papură și inventează tot felul de probleme pentru a-și justifica acțiunile abuzive.
Acest iepure scos din joben cu fisura e ultima din seria răzbunării CNAIR pe firma spaniolă, care se pare că nu acedat șantajului de a extinde garanția. Sau poate statul român căuta motive să nu plătească acest lot datorită găurii catastrofale de la bugetul gestionat de p$d atât de bine pe pomenile lor? Iar consultanții și CNAIR ce au păzit până acum, dacă existau probleme, așa cum s-au trezit acum, de ce au așteptat să izbucnească acest scandal?
Rezultatul acestui management al CORUPȚILOR este un scandal internațional în timp ce lotul stă închis iar România va plăti daune contractuale spaniolilor în condițiile în care garanția nu va mai fi nici 4 ani nici 10 ani ci 0! ZERO BARAT!
La o electrică înțeleg că frâna se face recuperând energie iar în cazuri de nevoie intervine și sistemul clasic, bun. Însă eu m-aș uita cum transferă la sol momentul ăla enorm o mașină cu greutate crescută prin baterii.
Iar asta e o observație valabilă având ca exemplu trotineta aia tristă numită pompos i3, care are cauciucuri față late de 155mm.
Adică anvelope de Dacie 1300 (960 kg) care să oprească în jur de 2 tone, cu pasageri.
Ăsta e un compromis făcut să reducă frecările și să nu termine vitaminele înainte să înceapă să bată vântul.
Adică fură de la siguranță ca să lungeasă autonomia trăgând de ea ca de gumă.
Ce să zică un politruc pe$edist în afară de minciuni, evident că mai este o bucată lipsă!
Despre tronsoanele de pe Sibiu - Pitești, tărăgănate nejustificat atâta timp ce are de zis? Că acolo nu mai poate da vina degeaba pe constructor, consultanți sau pe statul perpendicular.
Și culmea, avem deja în prețul combustibililor 2 taxe:
- acciza (mărită recent de unul din guvernele Dragnea);
- supra-acciza lui Tonta, scoasă reintrodusă tot de unul din guvernele Mustăciosului.
Deci banii i-au luat, măsuri se vede ce au produs.
Deci de ce mai discută de o altă taxă?
Evident, ca să acopere gaura neagră din bugetul fituit pe pomeni și hoții!
Ultimele comentarii
937 in total