@fan-skodaq (ultimul, sigur clonat): Ai umor :-)))
@dany: Mai prost ca JLR e greu de coborât cu fiabilitatea, dar nici Mini nu-s scutite de unele hibe. Nu chiar catastrofice acum (ca pe vremea motoarelor BMW-PSA tip THP), dar tot în raport cu prețurile zic că inacceptabile.
@Adi_10: Subscriu -- la bănetul cerut, factorul *atracție* e cam debil. Și masa proprie de +1,5 tone e greu justificabilă, un Megane RS comparabil fiind mai ușurel -- măcar de-ar fi fost datorată vreunui sistem 4WD...
Toyota Yars GR4 ar fi pt mine opțiunea preferabilă în segment -- și nu doar fiindcă-i mai ieftină cu vreo 10 mii €.
P.S: Vecinul meu netam-nissan n-are net și mi-a spus să vă zic doar așa, ca să vă spun, :-) că el încă visează la un Nissan Sunny GTI-R Turbo 4WD din 91-92, cu *doar* 220 CP scoși din 2.000 cmc dar și mai ușor cu 260 kile ca Mini JCW.
@Green_Alex -- De acord cu utilitatea conceptelor ca exercițiu de imaginație nu doar stilistică, ci și tehnică. Ba și cu soluția oarecum inevitabilă a recuperării costurilor de proiectare prin producția de serie limitată, mai ales pentru *artizani* ca Koenigsegg.
O hipersportivă hibridă însă îmi pare culmea ipocriziei, dar deh, poate fi unica șansă de supraviețuire a regnului GT în eco-dictatura actuală.
Să nu-mi spună deci nimeni că mașini tip Genera ar fi utilizate urban cu 50 la oră (și bateria full), ca să consume cei 1,5-2 litri la sută din fișa tehnică... oficial măsluită doar ca să le provoace orgasme zărghiților de la Bruxelles.
...Și, evident, să permită doar accesul baștanilor în centrul orașelor în care oricum ordinul *Stați acasă* are mari șanse de permanentizare.
P.S. Problemă de aritmetică simplă: e-motoarele Generei au peste 1.000 kW (+1.400 CP)... și ar trebui folosite ca lumea că doar vorbim de o sportivă, nu?
Întrebare: În cât timp ar goli ele bateria de 16 kWh?! :-)
...Care dispune sigur de +65C capacitate de maximă descărcare, dar tot nu depășește 1 (un) minut de forjare electrică.
Erată? clar că nu are 4 uși -- mă gândeam de fapt la 4 locuri, bruiat și de dilema atingerii (sau nu) a limitelor ultime ale designului auto, înainte de faza dispariției lui previzibile -- cronica unei morți anunțate... de conceptele e-cutiilor autonome aș zice, dar mai bine mă abțin. ;-).
*Coada de rățoi* aduce cu a Toyotei Supra, dar cam atât și e oricum un apendice funcțional. Ba nu, și linia orizontală (din vedere profil) a decupării geamlâcurilor în continuarea parbrizului aduce cu a japonezei, dar e o *semnătură* veche a mărcii suedeze.
Oricum, ca stil e cel mai reușit GT cu 4 uși EVER după mine, în toată splendoarea inutilității lui. Fiindcă pot fi huiduit oricât, dar chiar nu văd rostul unei sufragerii pe roți cu 1.700 CP, la fel de aberantă pe circuit ca un Megane RS Trophy-R cu 4 uși și două locuri. :-)
Se zice pe bună dreptatate că nu e prea greu să produci o mașină cu preț enorm și costuri de dezvoltare pe măsură, Ușor nu e totuși să scoți o siluetă echilibrat-agresivă la 4 locuri adevărate.
P.S. Amintirile mă urmăresc :-) -- alea din copilărie (1972) când citeam stupefiat că Lamborghini mărea puterea V-12-ului 4.0 Bizzarrini de pe Espada de la 330 la 355 CP -- ooo, tempora... acum doar unul din cele patru motoare Koenigsegg e mai forțos.
Cum p-atunci viteza era însă nelimitată în mai tot occidentul, saltul la 1.724 CP cu limitările actuale pare absolut logic, nu??
Erată: direct țintite.
Și, dacă tot reintrai, mă-ntreb așa într-o doară, pe linia cunoscutului panseu *Cine acceptă pierderea libertății sub pretextul asigurării securității, nu le merită pe niciuna*...
Merită deci... știți voi ce anume ?! :-P
Ultimele comentarii
2333 in total