Alonso: "Ferrari va fi favorită în sezonul următor"

de Daniel Popescu
Marti, 16.12.2014
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Fernando Alonso anticipează că Ferrari îşi va îmbunătăţi performanţele anul viitor şi consideră că Scuderia va fi favorită la începutul sezonului.

Cred că în aceşti cinci ani le-a lipsit performanţa monopostului şi resursele tehnice propriu-zise.

Fernando Alonso
Pilot McLaren
Fernando Alonso a părăsit Ferrari după cinci ani ca urmare a performanţelor modeste înregistrate după trecerea la noile motoare turbo V6 de 1.6 litri.

Proaspăt confirmat la McLaren pentru sezonul următor, spaniolul susţine că Scuderia a fost lipsită de anumite resurse tehnice şi financiare pentru a putea lupta cu Mercedes şi Red Bull Racing în primul sezon al noului regulament tehnic.

"Din exterior va fi dificil să judec cum se descurcă Ferrari, dar au oameni talentaţi, resurse şi motivaţie din partea tuturor celor de la echipă, aşa că în timp vor câştiga. Cred că în aceşti cinci ani le-a lipsit performanţa monopostului şi resursele tehnice propriu-zise. Uneori, în anumite privinţe ale monopostului, nu au fost la vârf, iniţial în privinţa aerodinamicii, iar acum în privinţa unităţii de propulsie", a declarat el.

Cu bugetul pe care îl au, anul viitor vor fi favoriţi, pentru că în fiecare sezon cei de la Ferrari sunt întotdeauna favoriţi la început.

Fernando Alonso
Pilot McLaren
Cu toate acestea, Alonso consideră că cel de-al doilea sezon cu motoare turbo V6 de 1.6 litri va fi unul semnificativ mai bun pentru fosta sa echipă.
În acest sens, dublul campion mondial susţine că Ferrari va fi favorita în startul sezonului 2015 şi că pe parcursul anului îşi va îmbunătăţi performanţele.

"Cu bugetul pe care îl au, anul viitor vor fi favoriţi, pentru că în fiecare sezon cei de la Ferrari sunt întotdeauna favoriţi la început. Trebuie să fie, pentru că toată lumea se aşteaptă ca Ferrari să câştige în Formula 1. Anul viitor vor fi foarte puternici", a adăugat el.

Via Autosport

Comentarii (30)

  • Alonso si-a lasat o usa deschisa la Ferrari. Daca la anul nu e ok la Mclaren se intoarce din 2016 la Ferrari in locul lui Kimisor.
    11 10
  • asa.. tot ce e posibil..daca spune asta, inseamna ca i pare rau ca a plecat.. singur de fapt, afirma ca maclaran nu se bat la tiltu..
    si atunci, de ce a plecat daca isi doreste cu atata ardoare inca un titlu?
    poate din cauza lui matiacci..poate o decizie la nervi din cauza monopostului slab..frustrarea de atunci...
    12 5
  • el vb frumos de Ferrari din "obligatie"
    si in momentul in care a plecat a zis k ii ramane "usa deschisa"
    a spus k a plecat pentru ca vrea o masina competitive mai rpd decat vedea k Ferrari poate sa-i ofere asa ceva

    dar dc Ferrari va fi iar in top si McLaren nu,
    poti sa fii sigur k se vor pune la masa din nou

    Forza Rossa!
    9 4
  • 1. da, lasa o portita pt o eventualarevenire
    2. isi pregateste justificari in eventualitatea in care Vettel/ Raikkonen va/ vor castiga la anul
    5 11
  • A fost o gluma a lui Alonso binenteles , nu o sa fie in top 3 la anul ferrari
    13 9
  • cata behaiala. Parca plecase pentru ca Ferrari nu sunt favoriti in viitorul apropiat si el se grabeste sa mai ia un titlu ca se duce tineretea
    0 2
  • o sa-i arate Button ca nu a lipsit doar aerodinamica sau motor. Si o sa constate ca la McLaren sunt lipsuri mai mari
    1 1
  • poi da ma, acolo unde e el, e si masina proasta. Acum ca a plecat de la Ferrari, au masina buna. Deja se pregateste sa spuna ca nu are masina
    4 6
  • bine ca ai plecat .... ferrari va renaste fara tine fraiere !!!!
    16 13
  • va renaște grozav cu panarama de fetel
    5 7
  • Ferrari
    @.... O fi el fraier dar e fraier pe cateva zeci bune de milioane de euro pe cand tu esti doar prost, atat de prost de pute lumea dupa pa tine iar de foame si besinile iti put a mucegai
    10 6
  • Ferrari
    @Soxy adu-ti aminte ca a vorbit frumos si de Massa in timp ce Massa il facea troaca de porci! Asta ii diferenta dintre un pilot care stie ce inseamna PR si marketing si tampaxul in trei puncte introdus in gaura gresita!
    8 2
  • nu fi prost ca te inveti asa f
    @ferrari ce te face sa crezi ca esti mai inteligent decat cele 3 puncte?dupa limbajul folosit nu esti decat un agramat ticalos care are voie sa posteze commuri aci'...ai inteles neinteligentule ?
    6 3
  • e fraier la nivel de pilot de F1 indiferent cati bani a adunat.
    3 7
  • cum zici tu acolo, dar cred ca intelegi ca semeni mai mult cu mine decat cu Alonso asa ca hai, mai zi :)))
    7 3
  • Ferrari
    @nu fi prost ca te inveti asa f eu cred ca tie iti joaca ori vevederea ori inteligengta feste sau si tu si limbricul cu tenie de trei puncte sunteti militienii din banc, aia care stiu sa scrie dar nu si sa citeasca! Unde m-am laudat eu bah eroule ca sunt inteligent! Scoate laba din nadragi si pune copita pe un abecedar poate, poate te transformi in militianul care stie sa citeasca!

    @punctatul Cand esti mort e greu doar pentru altii, la fel si cand esti prost! Cat despre asemanare.... lol..... nimeni nu poate semana cu tine pentru ca nimeni nu poate aduce, cum aduci tu, cu o cocina de porci neintretinuta! Si acuma inchide gura ca pute tara de la atat prostie cata poti matale sa emiti!
    2 2
  • Ferrari
    @nu fi prost ca te inveti asa f eu cred ca tie iti joaca ori vevederea ori inteligengta feste sau si tu si limbricul cu tenie de trei puncte sunteti militienii din banc, aia care stiu sa scrie dar nu si sa citeasca! Unde m-am laudat eu bah eroule ca sunt inteligent! Scoate laba din nadragi si pune copita pe un abecedar poate, poate te transformi in militianul care stie sa citeasca!

    @punctatul Cand esti mort e greu doar pentru altii, la fel si cand esti prost! Cat despre asemanare.... lol..... nimeni nu poate semana cu tine pentru ca nimeni nu poate aduce, cum aduci tu, cu o cocina de porci neintretinuta! Si acuma inchide gura ca pute tara de la atat prostie cata poti matale sa emiti!
    2 1
  • Succesuri multe la fararrii, cu reesapatul de vetel desalat de riciardo
    3 4
  • Ferrari. Nu mai stiu ce sa faca, marea degringolada, in locul lor as boteza echipa Red Bull iar pe Vettel l-as schimba cu Ricciardo. Aa...am uitat, deja echipa aia exista.
    3 2
  • @Ferrari
    te dai cumva cu capul de perete inainte sa postezi asa eseuri?
    1 4
  • Ferrari
    @@Ferrari de ce intrebi, sa inteleg ca tu asa procedezi de fiecare data cand scri ceva?


    @.... Dude, ROFLOL, esti chiar paralel cu realitatea, chiar nu ai priceput ca in conditiile in care Alonso nu mai este la Ferrari eu nu mai sustin Ferrari? Chiar nici de atata nu sunt in stare cei trei neuroni putreziti care iti bantuie prin scafarlie?
    3 2
  • @Ferrari
    nu dude, dar mai tii minte cand iti spunea tovarasa invatatoare ca ai scris cu picioarele desi stia ca te-ai straduit sa scrii cu mana? Cam asa si aici numai ca e vorba de cum iti asterni "ideile" ce par ale unui om ametit ... lovit la cap
    1 3
  • sustineai pe dracu Ferrari. Daca sustineai Ferrari spuneai ca au masina buna dar nu e in stare paiata aia sa o piloteze.
    Acum vei sustine McLaren spunand ca nu sunt capabili sa-i faca masina lui Alonso, rusine "Domenicalli"
    2 2
  • Ferrari
    @@Ferrari, chill dude, sa nu-ti crape o vena de la atata dat cu sfecla, mecla, scuze bila...... Oricum, vad ca si tu esti parte integranta a melteniilor care stiu doarsa scrie nu si sa citeasca!

    @lol, bun si care e mesajul? sustineam sustinerea sustinuta sau era teza de doctorat a lui Ponta..... Oricum nu m-am decis daca sustin sutinerea sau sustinatorul sustinut de susnumita sustinatoare de sustineri sustinute! Oricum sunt absolut incatat ca sti pe cine voi sustine si cum voi sustine dar mai ales cand voi sustine! Este absolut mirific, la fel de mirific ca si doctoratele Tovarasei Elena Ceausescu!
    0 1
  • Ferrari
    am ramas restant cu o litera asa ca o scriu aici "i"
    0 1
  • cu asa sustinere sustinuta Alonso chiar se va apropia de performantele obtinute cu Ferrari. Numai sa nu "se prinda" prin vara ca McLaren vrea sa favorizeze pilot britanic ahahahahaha
    0 1
  • @Ferrari
    daca tot il condamni pe Ponta barem esti altfel decat el? Sau te-ai "descurcat" si tu la fel ... Cum a fost la examene? Te cunosti bine cu tanti spaga, te ajuta la nevoie? Daca da, esti doar un clampanitor prost
    0 1
  • Ferrari
    @@Ferrari, lol, cheama pe cineva sa iti citeasca....... ai grave lipsuri in privinta asta!
    1 1
  • Alonso: "Ferrari va fi favorită în sezonul următor"

    De aceea ai plecat de la Ferrari, stiai ca va fi favorita sezonul in sezonul urmator si tu vrei doar masini proaste
    2 0
  • Fapta contrazice vorba. Declarati facute din complezenta. Nimic mai mult.
    1 0

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru