Marinescu, locul 8 în primele antrenamente de F2 de la Nurburgring

Publicat Vineri, 25.05.2012
Mihai Marinescu a ocupat locul opt în prima sesiune de antrenamente libere de Formula 2 de pe circuitul de la Nuburgring.

Pilotul român Mihai Marinescu a reuşit să-şi asigure în ultimul moment finanţarea necesară pentru a participa la a treia etapă a sezonului din cadrul competiţiei Formula 2, care se desfăşoară pe circuitul de la Nurburgring din Germania.

Braşoveanul în vârstă de 23 de ani a terminat pe locul opt prima sesiune de antrenamente libere după ce a fost cronometrat cu 1:48.761. El a parcurs în total 16 tururi şi a fost cu 1.085 secunde mai lent decât liderul Alex Fontana.

Pentru Marinescu urmează cea de-a doua sesiune de antrenamente libere care va avea loc în această după-amiază, înainte de cele două manşe de calificări şi curse care vor avea loc pe parcursul zilelor de sâmbătă şi duminica după următorul program: