Formula 1

Miercuri, 05 Iunie

Formula 1: Formula 1: Sergio Perez rămâne la Red Bull până în 2026

Sergio Perez și-a prelungit contractul cu Red Bull Racing pentru încă două sezoane. Mexicanul va rămâne la echipa austriacă până la finalul lui 2026.
Red Bull Racing a anunțat oficial că îl păstrează pe Sergio Perez și pentru sezonul 2025 de Formula 1. Pilotul mexican și-a prelungit contractul cu echipa austriacă pentru încă... 3 comentarii
Luni, 03 Iunie

Formula 1: F1: Esteban Ocon se desparte de Alpine la finalul acestui sezon

Oficialii echipei de Formula 1 Alpine au anunțat că nu îi vor reînnoi contractul lui Esteban Ocon. Francezul va pilota pentru echipă până la finalul acestui sezon.
Esteban Ocon s-a alăturat francezilor de la Alpine în 2020. Un an mai târziu, pilotul din Hexagon a semnat prima sa victorie într-un Mare Premiu de Formula 1, dar și primul... 5 comentarii
Luni, 27 Mai

Formula 1: Formula 1: Charles Leclerc, victorie istorică la Monaco! Max Verstappen, pe locul 6

Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu de la Monaco, fiind primul monegasc din istoria Formulei 1 care câștigă cursa de casă. Pe podium au fost Oscar Piastri și Carlos Sainz Jr, în timp ce Max Verstappen, liderul clasamentului, a terminat pe locul 6.
A 8-a cursă a sezonului 2024 de Formula 1 a avut loc la Monaco, cea mai prestigioasă cursă a anului. Pentru prima dată în cei 74 de ani de existență ai Formulei 1, un pilot monegasc a... 12 comentarii
Miercuri, 22 Mai

Formula 1: Formula 1: McLaren prezintă o grafică nouă pentru cursa de la Monaco, inspirată de casca lui Ayrton Senna

McLaren a dezvăluit o grafică nouă pentru cursa de Formula 1 de la Monaco. Noua grafică este inspirată de casca legendarului Ayrton Senna și cuprinde culorile steagului Braziliei. Totodată, britanicii au dezvăluit și un exemplar de serie McLaren Senna vopsit în aceste culori.
Anul acesta se împlinesc 30 de ani de la... 3 comentarii
Duminica, 19 Mai

Formula 1: Formula 1: Max Verstappen, victorie la mustață în fața lui Lando Norris la Imola!

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Emilia Romagna după un duel strâns cu Lando Norris spre finalul cursei. Olandezul își mărește avantajul în campionat, iar podiumul este completat de Charles Leclerc, care aduce primul podium pentru Ferrari la Imola din 2006.
Al 7-lea Grand Prix al sezonului 2024 a fost și primul din Europa, în Italia, pe legendarul circuit Imola. Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Emilia Romagna, a 5-a victorie a... 15 comentarii
Sambata, 18 Mai

Formula 1: F1: Max Verstappen, pole la Imola! Campionul mondial egalează un record al lui Ayrton Senna

Max Verstappen a obținut al 7-lea său pole din acest sezon la Imola. Triplul campion mondial egalează, cu această ocazie, un vechi record deținut de Ayrton Senna pentru cele mai multe pole-uri consecutive din istorie.
Formula 1 a ajuns pe Bătrânul Continent pentru Marele Premiu din Emilia-Romagna, a 7-a etapă din acest sezon. Marele Circ a revenit la Imola după un an de pauză, iar Max... 6 comentarii
Joi, 16 Mai

Formula 1: Formula 1: Alex Albon își prelungește contractul cu Williams pentru mai multe sezoane

Alex Albon și-a prelungit contractul cu echipa Williams pentru mai multe sezoane. Pilotul thailandez va rămâne la echipa britanică cel puțin până în 2027.
Pilotul de Formula 1 Alex Albon a semnat un nou contract cu echipa Williams, care îi va asigura locul său pentru mai multe sezoane. Astfel, pilotul thailandez născut în Marea Britanie... 6 comentarii
Marti, 07 Mai

Formula 1: Formula 1: Lando Norris obține prima victorie din carieră la Miami! Verstappen și Leclerc, pe podium

Lando Norris a obținut prima sa victorie în Formula 1, în Marele Premiu de la Miami. Pilotul britanic și-a adjudecat victoria de debut în fața lui Max Verstappen și Charles Leclerc.
Miami a fost gazda celei de-a șasea curse a sezonului 2024 de Formula 1. Totodată, am avut și o cursă de sprint în acest weekend, care s-a desfășurat cu o zi înaintea cursei... 22 comentarii

Formula 1: Casca lui Niki Lauda, purtată în ziua accidentului de pe Nurburgring, se vinde la licitație

Casca purtată de regretatul Niki Lauda, în ziua accidentului în care aproape și-a pierdut viața, a fost scoasă la licitație. Aceasta ar putea fi vândută cu o sumă cuprinsă între 50.000 și 60.000 de dolari.
Niki Lauda a fost unul dintre cei mai cunoscuți piloți care au concurat în Formula 1. Austriacul a fost de 3 ori campion mondial, a avut o rivalitate aprinsă cu James Hunt și a fost... 2 comentarii
Joi, 02 Mai

Formula 1: F1: Ferrari prezintă o grafică specială pentru cursa de la Miami

Ferrari a dezvăluit o grafică specială pentru Marele Premiu de la Miami din acest weekend. Monopostul SF-24 primește accente albastre noi, dar și emblema HP, care a devenit noul sponsor titular al echipei italiene.
Cu ocazia Marelui Premiu de la Miami, Ferrari va rula cu o grafică specială. Astfel, monopostul SF-24, pilotat de Charles Leclerc și Carlos Sainz Jr, primește acum accente albastre noi în...