Chinezii de la Xpeng încep producția în masă de robotaxiuri

de Silvian Irimia
Marti, 19.05.2026
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Producătorul chinez de vehicule electrice Xpeng a anunțat luni că a început producția de serie a primului său robotaxi la sediul companiei din Guangzhou, obiectivul fiind lansarea unor operațiuni complet autonome până la începutul anului 2027.

Xpeng își accelerează astfel tranziția către vehicule autonome și roboți umanoizi, pe fondul intensificării competiției pe cea mai mare piață auto din lume.

Noul robotaxi este construit pe platforma GX și reprezintă primul model robotaxi „pregătit pentru producția de serie și preasamblat”, dezvoltat integral cu tehnologii proprii în China, potrivit companiei.

Xpeng intenționează să înceapă operațiunile pilot pentru serviciul de robotaxi în a doua jumătate a acestui an.

Președintele companiei, Brian Gu, a declarat luna trecută pentru Reuters că Xpeng ar putea produce între câteva sute și câteva mii de robotaxiuri în următoarele 12-18 luni.

via Reuters

Comentarii (3)

  • De ce le zice robotaxi?
    Cară robotu clienții în spinare sau în șaretă ori conduce taxiul?
    7 0
  • De pe “surse”… se pare ca și Tesla baga mare cu cybercab-urile. Vor sa producă 1.000/zi.
    4 0
  • America's Finest
    În 2022, înainte de lansarea în producție a Cybertruck-ului, Musk a susținut că vehiculul va fi „suficient de impermeabil” pentru a servi drept barcă și a traversa râuri, lacuri și chiar mări.
    Proprietarul unui Tesla Cybertruck l-a crezut pe Elon Musk când a spus că poate traversa un lac - acum este la închisoare

    Șoferul a declarat poliției că a introdus intenționat Cybertruck-ul în lac pentru a utiliza funcția „Wade Mode”. Vehiculul s-a defectat și a luat apă. Pasagerii au abandonat vehiculul, iar echipa de salvare acvatică a Departamentului de Pompieri din Grapevine a trebuit să ajute la scoaterea Cybertruck-ului din lac.
    Șoferul a fost arestat și acuzat de conducerea unui vehicul într-o secțiune închisă a unui parc/lac, fără înmatriculare validă pentru ambarcațiune și numeroase încălcări ale echipamentului de siguranță pe apă.
    Începând de astăzi, șoferul rămâne în închisoare.


    electrek.co/2026/05/19/tesla-cybertruck-owner-believed-elon-musk-lake-jail/
    1 0

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru