Raliul Dakar, ziua 13: Gordon câştigă proba. Peterhansel, aproape de victorie

Sambata, 19.01.2013
Robby Gordon a câştigat penultima probă din Raliul Dakar, în timp ce Stephane Peterhansel este la un pas de a 11-a victorie din carieră în această competiţie.

Robby Gordon a obţinut vineri a doua victorie de etapă în Raliul Dakar la volanul unui Hummer, însă performanţa nu l-a ajutat foarte mult pe american în clasamentul general, acolo unde ocupă doar locul 14.

Stephane Peterhansel, care a dominat competiţia după abandonul lui Nasser Al-Attiyah, a preferat să fie precaut şi a terminat proba doar pe locul nouă. Totuşi, francezul are un avans consistent de 44 de minute în clasamentul general în faţa lui Giniel de Villiers (Imperial Toyota), în condiţiile în care până la finalul Raliul Dakar mai este o singură probă specială.

Urmareste Automarket
Singura schimbare majoră în clasamentul general a fost provocată de Leonid Novitskiy, care a urcat pe locul trei după ce l-a devansat pe Nani Roma, care a preferat să concureze în spatele lui Peterhansel pentru a-şi ajuta imediat coechipierul în cazul unui incident.

Singurul Renault Duster rămas în competiţie după excluderea unuia dintre exemplare este pilotat în continuare de Jose Francisco Garcia, care a coborât însă de pe locul 28 pe 29.

La clasa moto, proba a fost câştigată de chilianul Francisco Lopez (KTM), însă Cyril Despres rămâne lider în clasamentul general şi este foarte aproape de victorie datorită avansului de peste opt minute în faţa lui Lopez.

La clasa camioane, rusul Andrey Karginov a câştigat o nouă proba specială, însă conaţionalul său Eduard Nikolaev (Kamaz) este ca şi câştigător al raliului datorită avansului de 36 de minute pe care îl are în faţa acestuia.