Raliul Dakar, ziua 7: Peterhansel îşi triplează avansul în faţa lui Al-Attiyah

Sambata, 12.01.2013
Stephane Peterhansel a câştigat a şaptea probă specială din Raliul Dakar şi şi-a mărit avansul la trei minute în faţa lui Nasser Al-Attiyah, care a ocupat doar locul şase.

Stephane Peterhasel a reacţionat în stil de mare campion la ameninţarea lui Nasser Al-Attiyah pentru şefia clasamentului general din Raliul Dakar.

După ce qatarianul s-a apropiat la numai un minut de prima poziţie, Peterhansel a câştigat a şaptea probă specială şi a profitat de parcursul mai slab al rivalului său pentru a-şi construi un avans de peste trei minute.

Pilotul echipei X-Raid Mini răsufla astfel uşurat după ce Al-Attiyah a pierdut aproape două minute în proba care a marcat trecerea în Argentina, ocupând doar locul şase în clasamentul zilei.

Urmareste Automarket
Între timp, cele două exemplare Duster aduse în competiţie de Renault Argentina continuă să facă progrese.
Emiliano Spataro a urcat de pe locul 29 pe 28, în timp ce Jose Francisco Garcia rămâne pe 35.

La clasa moto, americanul Kurt Caselli a câştigat proba zilei, însă francezul Olivier Pain rămâne liderul la general, în timp ce olandezul Gerard de Rooy este în continuare pe primul loc la clasa camioane după ce a câştigat şi proba de vineri.