Loeb a câştigat pentru a şaptea oară Raliul Argentinei!

Publicat Luni, 30.04.2012
Sebastien Loeb a câştigat pentru a şaptea oară Raliul Argentinei şi a ajuns la 70 de victorii în Campionatul Mondial de Raliuri.

Sebastien Loeb a avut de îndeplinit o simplă formalitate pentru a-şi adjudeca victoria în Raliul Argentinei, după ce Citroen i-a interzis coechipierului său Mikko Hirvonen să lupte pentru victorie încă de la jumătatea zilei de sâmbătă.

Fără să forţeze, francezul a câştigat raliul cu un avans de peste 15 secunde în faţa lui Hirvonen şi şi-a adjudecat astfel a şaptea victorie în Argentina şi a 70-a din întreaga sa carieră în WRC.

Finalul nu a fost însă lipsit de surprize, după ce Dani Sordo a fost nevoit să abandoneze în Power Stage din cauza unor defecţiuni mecanice. Spaniolul a ratat astfel ocazia de a termina pe podium la singura sa prezenţă în cadrul echipei Ford ca înlocuitor pentru Jari Matti Latvala, astfel că Mads Ostberg a urcat pe ultima treaptă a podiumului.

Martin Prokop (Czech Ford) şi Thierry Neuville (Citroen Junior) au ocupat următoarele două poziţii, în timp ce Petter Solberg a urcat până pe locul şase după ce a câştigat toate probele de duminică, inclusiv Power Stage-ul.

Sebastien Ogier a fost astfel retrogradat pe locul şapte, însă a terminat în faţa lui Evgeny Novikov (M-Sport Ford), Nasser Al-Attiyah (Qatar Citroen) şi Ott Tanak (M-Sport).

Eliseo Salazar, chilianul care a devenit primul pilot care concurează în toate cele cinci mari competiţii din motorsport (Formula 1, Indy 500, cursa de 24 de ore de la Le Mans, Raliul Dakar şi WRC) a terminat raliul pe locul 12.

Raliul Argentinei - Clasament final:

1.
Sebastien Loeb Citroen 5h34m38.8s 2. Mikko Hirvonen Citroen + 15.2s 3. Mads Ostberg Adapta Ford + 3m10.4s 4. Martin Prokop Czech Ford + 9m45.3s 5. Thierry Neuville Citroen Junior + 11m17.6s 6. Petter Solberg Ford + 12m02.2s 7. Sebastien Ogier VW Skoda + 12m25.3s 8. Evgeny Novikov M-Sport Ford + 21m10.2s 9. Nasser Al-Attiyah Qatar Citroen + 28m22.6s 10. Ott Tanak M-Sport Ford + 37m19.5s Other WRC finishers: 12. Eliseo Salazar Prodrive Mini + 41m15.9s WRC retirements: Dani Sordo Ford SS19 Armindo Araujo Portugal Mini SS17 Paolo Nobre Portugal Mini SS17 Daniel Oliveira Brazil Ford SS13 Leading power stage results: Pos Driver Team/Car Time/Gap 1. Petter Solberg Ford 2m32.9s 2. Mikko Hirvonen Citroen + 1.1s 3. Nasser Al-Attiyah Qatar Citroen + 1.5s 4.