Raliul Dakar, ziua 4: Al-Attiyah îşi consolidează prima poziţie, Toyota se grupează în spatele său

Joi, 08.01.2015
Nasser Al-Attiyah a câştigat a patra probă specială din Raliul Dakar şi şi-a consolidat prima poziţie, în timp ce Toyota ocupă următoarele trei locuri după problemele întâmpinate de Orlando Terranova (Mini) şi Carlos Sainz (Peugeot).

Giniel de Villiers este omul pe care trebuie să-l învingem, întotdeauna este constant la Dakar, întotdeauna aproape de primele locuri. Voi continua să pilotez la fel, cu precauţie, şi voi ataca din când în când.

Nasser Al-Attiyah
Pilot Mini
Cea de-a patra probă specială din cadrul Raliului Dakar a avut loc miercuri pe un traseu competitiv de 315 de kilometri care a început în localitatea argentiniană Chilecito şi s-a încheiat în Chile, în localitatea Copiato.

Nasser Al-Attiyah (MINI) şi-a adjudecat a doua victorie de etapă şi şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general la peste opt minute în faţa lui Giniel de Villiers de la Toyota.

Constructorul japonez a avut parte de o probă bună şi a grupat nu mai puţin de trei maşini în spatele lui Al-Attiyah. Astfel, pilotul privat saudit Yazeed Al-Rajhi ocupă locul trei în clasamentul general şi este urmat de Bernhard Ten Brinke.

Cei doi au profitat din plin de problemele întâmpinate de doi piloţi de top. Orlando Terranova a lovit o piatră şi şi-a avariat semnificativ supensia spate, motiv pentru care a pierdut foarte mult timp, însă Mini susţine că acesta a rămas în competiţie, chiar dacă nu figurează în clasamentul general. La rândul său, Carlos Sainz a întâmpinat o problemă la motorul turbo şi a fost nevoit să apeleze la vehiculul de asistenţă, ocazie cu care a pierdut locul patru la general.

Coechipierul său Stephane Peterhansel a urcat pe locul 12 în clasamentul general.

Între timp, Renault continuă participarea cu ambele exemplare Duster introduse în competiţie. Emiliano Spataro a ocupat locul 26 în clasamentul etapei în ciuda unor defecţiuni la direcţie şi este pe poziţia a 17-a la general, în timp ce coechipierul său Jose Garcia a terminat etapa pe poziţia a 29-a şi a progresat până pe 25 la general.

La clasa moto, victoria i-a revenit spaniolului Joan Barreda, în timp ce românii Mani Gyenes şi Marcel Butuza au terminat pe locurile 20 şi, respectiv, 61. Prin prisma acestor rezultate, cei doi sunt pe locurile 40 şi, respectiv, 63 în clasamentul general.