Raliul Dakar, ziua 9: Roma câştigă proba, Al-Attiyah pierde orice şansă la victorie

Marti, 15.01.2013
Nani Roma a câştigat a noua probă specială din Raliu Dakar, în timp ce Nasser Al-Attiyah a ratat orice şansă la victorie după ce a pierdut două ore din cauza unor probleme tehnice.

Stephane Peterhansel are de îndeplinit o simplă formalitate pentru a câştiga pentru a 11-a oară în carieră  Raliul Dakar, după ce principalul său rival în lupta pentru victorie, Nasser al-Attiyah, a fost lovit de numeroase probleme în a noua zi a competiţiei.

După ce a comis o eroare şi a fost aproape să se lovească de un copac, qatarianul a pierdut aproape două ore din cauza unor defecţiuni la motorul lui Red Bull Buggy, fiind nevoit să oprească de mai multe ori pe traseu. In cele din urma, qatarianul a fost obligat sa abandoneze.

Astfel, chiar dacă a ocupat doar locul doi în clasamentul zilei, Peterhasel şi-a consolidat poziţia de lider şi are un avans de aproape 50 de minute în faţa lui Giniel de Villiers, care a urcat pe locul doi după problemele lui Al-Attiyah. Leonid Novitskiy se menţine însă la numai şapte minute în spatele său, în timp ce Nani Roma a progresat pe patru după ce a câştigat proba a noua la volanul unui X-Raid Mini.

Cele două exemplare Duster aduse în competiţie de Renault Argentina au înregistrat progrese semnificative în pluton la finalul zilei.

Astfel, Emiliano Spataro a urcat de pe 29 pe 22, în timp ce coechipierul său Jose Francisco Garcia a ajuns de pe locul 35 pe 28.

La clasa moto, Cyril Despres (KTM) a câştigat probă, însă ocupă locul doi la general în spatele portughezului Ruben Faria (KTM). La clasa camioane, cehul Ales Loprais (Tatra) s-a impus în probă de luni, însă liderul clasamentului general este rusul Eduard Nikolaev (Kamaz).