Dacă nu greșesc la un moment dat am citit că în urma verificărilor sub 10% din SH-uri au km dați înapoi (nu zic ca-i ok)… dar cum poate fi asta majoritate???
Cred se caută ce este pe piață… adică, dacă se cumpără mașini SH de 3-5 ani avem o ofertă (mașinile care s-au vândut în perioada respectivă), dacă se cumpără SH de 5-8, sau pest 8 ani situația este sensibil diferită. Peste 3 ani se vor vinde “mixul” de astăzi, și oferta va influența cu siguranță opțiunile, costul mașini și a pieselor de schimb contează la fel și cât de complicat sau simplu se poate face service.
În mizeria cu cocalarii… cine se baga, aia este, chiar plictisitor și fumat. Ma deranjează comportamentul “lor”, dar aplic “arta subtilă a nepăsării” ;)
România “consumă” doar o mica parte (foarte mică) din piața SH și asta se explică matematic. Toate mașinile noi din Germania (de exemplu, țară cu 80 mil locuitori) se vor vinde la un moment dat ca SH, iar România este cât este… altfel spus ca și număr marea majoritate a SH-urilor din Germania rămân (se vând în Germania) ori pleacă la alții.
Că unii decid să-și cumpere un SH este fix decizia lor, iar dacă cunoașteți pe cineva în aceasta situație și puteți să-l ajutați cu un sfat să aleagă un produs care i se potrivește și dintr-o sursă de încredere, ar fi frumos ;)
Cum s-a menționat… BMW are clar un portofoliu mult mai variat si flexibil față de Tesla. Cel mai probabil BMW va continua să crească (chiar dacă încetuc, dar vor crește pe parte de BEV), iar Tesla cred ca vor avea dificultăți tot mai mari pentru că se învechesc, și cel mai important (cred eu), interiorul este muuuult sub ce o mașină premium trebuie să ofere, scaune și o tableta nu-i destul.
Fără nici o intenție de a jigni, Dacia este mai mult o soluție decât mașină. Dacă Dacia câștigă în detrimentul Hyundai, Kia, Toyota, WV, Peugeot etc… pare că puterea de cumpărare scade și ne mulțumim cu “mai puțin”, dar de mișcat trebuie să ne mișcăm.
Oricum Dacia merită felicitări!!!
Ultimele comentarii
3733 in total