Dacă ar avea salarii mai mari și-ar lua mai multe mașini NOI.... deși nici asta nu e sigur.
Oferta electricelor ar trebui să devină întâi competitivă..... apoi diversă.
Iar ca să ne comparăm cu Norvegia sau Olanda, tări cu apă caldă, noi, care facem ....vizite în fundul curții.....nu cred că are rost. La noi încă imbecilii de la conducere discriminează prin rabla benzinarele pe motiv de emisii de CO în timp ce subvenția e bine merci pentru diesel...
Este minunat, după argumentele pro electrice (mai mult sau mult mai puțin viabile) ecologice, economice sau sociale (se creeează o modă, recunosc) lipsea argumentul politic!
E clar, fix din cauza rușilor desconsideră lumea soluția (GPL / GNC) :)))
Nu dintr-o ignoranță generală care i-a dat o imagine proastă și din campania asta de electrificare forțată....
N-are buburuza asta nici o treabă cu Sandero.
E mai mică, mai urâtă și mai scumpă inclusiv dacă o raportăm la Stepway.
Iar datorită benzinarului ”downsized turbofil”, Sandero (care e evident mai greu) consumă la fel de puțin.
Ce-are Ignis în plus e acel 4x4, devenind la dimensiunea lui un atac la Lada Niva. Însă mi se pare cam mic pentru a avea succesul fratelui Samurai pe nișa asta.
De ce naiba ar trebui să zboare printre jaloane o mașină 4x4 cu gardă la sol de 20 cm (citez de la colegul de mai sus)? Cine vrea așa ceva își ia Clio sau Megane RS, nu Kadjar sau Koleos....
Dac-am ajuns să blamăm Kadjar-ul că nu trece printre jaloane ca 911-le sigur ceva e-n neregulă.
Căutăm vinovații și tragem concluziile ca să învățăm ceva din asta, iar soluțiile de corectare le vor da inginerii consultând piloții. Și poate poliția reglementând mai strict testările autonomelor.
1. Pietonul a greșit și este autorul accidentului;
2. Mașina autonomă a dezvăluit o problemă mare de tot, nereușind să detecteze nici în ultimă instanță obstacolul, orice frână automată de pe modelele actuale cred că intervenea mai mult sau mai puțin rapid;
3. Testul autonomei a omorât un om. Că putea fi altă mașină în loc și ce s-ar fi întâmplat, astea sunt fabulații ( ”dacă și cu parcă”). Ce contează e nou regulament după care vor fi efectuate testele astea pe drumurile publice.
Ultimele comentarii
937 in total